Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

Bauer se stále léčí

04.02.2009, 06:59,

Nastal čas bít na poplach? Je vážně ohrožena největší česká medailová naděje pro mistrovství světa lyžařů v Liberci? Šampionát začíná za dva týdny. A Lukáš Bauer stále není zdravý. Navzdory tomu, že týden bral antibiotika, odpočíval a netrénoval.


Výsledky výtěru z krku v úterý potvrdily, že antibiotika zlikvidovala jeho bakteriální zánět. To je ta dobrá zpráva. A ta špatná? Pořád kašle. "Má zahleněné dýchací cesty a průdušky," informuje jeho lékař Martin Koldovský.

Navíc se znovu objevila hrozba astmatu. "Dostal silnější léky, které preventivní léčbu astmatu posílí." Sám lékař uznává: "Už jsme s přípravou na hraně." Uvědomuje si, že lyžař nemusí šampionát stihnout.

I proto se Bauer o víkendu po týdnu opět projel na lyžích. Turistickým tempem. V úterý si je nasadil znovu. "Pokud jen kašlu a není hrozba, že můj organismus s výhledem do budoucna utrpí, půjdeme do toho i s tím pochrchláváním. Zatím se stejně jen vozím," říká.

Možné starty na MS

Pátek 20. února: 15 km klasicky s intervalovým startem

Neděle 22. února: skiatlon 30 km s hromadným startem

Středa 25. února: týmový sprint klasicky (malá pravděpodobnost)

Pátek 27. února: štafeta 4x10 km

Neděle 1. března: 50 km volně s hromadným startem


Pokud se Bauer nepřipraví včas, pojede pouze štafetu a 50 km.
Pohyb by mu mohl dokonce pomoci, aby hleny odkašlal. "Vyšetření prokázala, že takovým tréninkem Lukášovi neublížíme," tvrdí Koldovský.

Ovšem zda se dostane za dva týdny do formy, to už je otázka jiná. "Jdeme den za dnem. Zaplaťpánbůh, že zatím může Lukáš na těch lyžích aspoň chodit," říká trenér Miroslav Petrásek. Jen pozvolna budou přidávat dávky, pod neustálým dohledem lékařů. "Když se po dvou dnech jeho stav nezhorší, začne s kvalitnějším tréninkem," líčí Koldovský.

Nejdříve příští týden budou moci Bauera zatížit naplno. Příliš pozdě? Trenér už připravil plán B - pro případ, že se běžec do začátku šampionátu nedokáže připravit. "Potom by jel jen štafetu a padesátku na závěr mistrovství," prozrazuje Petrásek.

Jeho největší pozornost nicméně stále míří k datu 20. února, kdy se běží klasická patnáctka. Bauerova parádní disciplína. "Ještě jsme ji neodpískali, i když dny se nám krátí. Natrénováno Lukáš předtím měl. Byl na tom dobře. Optimistou stále je. Už jsme přece zažili i závody, před kterými pořádně trénoval jen týden a vyhrál je. Naposledy v lednu v Otepää," skládá kouč mozaiku naděje, byť zároveň dodává: "Zažili jsme i čtyřicátá místa. To je sportovní život."

Bauer nebyl zdravý před 3 ze 4 posledních světových šampionátů. Učil se porážet nemoci. "Nemám zatím po tréninku pocit únavy, jen trošku vyšší klidové tepy," povídá.

Může se stát, že všechno vsadí na úvodní klasickou patnáctku, v ní pojede na krev, vyhraje a pro zbytek šampionátu už mu nezbudou vůbec žádné síly. Možných scénářů jsou tucty. "Jen o jednom mohu Lukáše ujistit už teď: Za žádné situace ho nebudu do závodu nutit," tvrdí Petrásek. "Rozhodnutí doktora bude pro mě svaté."

Musím něco risknout, říká lyžař

Jeho zdraví je už dávno křehkou nádobou, chatrnou na jakékoliv otřesy. Teď je sledovanější než kdy jindy. Ani Lukáš Bauer však zatím netuší, zda jeho tělo na světovém šampionátu klasiků v Liberci vydrží.


Co jste vlastně dělal minulý týden?
Vůbec nic. Přijel jsem na Boží Dar a byl doma. V pátek večer jsem dobral antibiotika a v sobotu jsem zase poprvé na tři čtvrtě hodiny stál na lyžích. V neděli pak už hodinu, lehce jsem se sklouzl turistickým tempem.


Nebylo to příliš riskantní, když váš zdravotní stav není úplně stoprocentní?
Zvolili jsme variantu, že vydechováním si snad vyčistím průdušky. Stoprocentní bych byl třeba až za 14 dnů, ale takové čekání si nemůžeme dovolit. Přede mnou je mistrovství světa, které má být jedním z velkých okamžiků mé kariéry. Holt musím občas něco risknout.


Za jak dlouho se můžete dostat zpět do optimální kondice?
Musím v ní být 20. února při klasické patnáctce. Do té doby budu pracovat. Aby se mi v klidu lyžovalo, to může být záležitost dvou tří dnů.


Váš trenér hvoří o různých variantách startů v Liberci. K jaké se přikláníte vy?
I když pokašlávám, chci se držet původního scénáře: tedy startovat na patnáctce a pak zvážit skiatlon – podle toho, jestli mě patnáctka složí, nebo ne. K tomu jednoznačně štafeta a dejme tomu padesátka.


Pokud váš lékař řekne, že nepojedete, dáte na něj?
Rozhoduje on a já mu plně důvěřuju. Jestliže mi řekne: Uprav trénink, tak ho upravím. Nechci být ten chytrý, který ví všechno. Lékařská zkušenost je větší.
 

 
« Zpět


Diskuse: "Bauer se stále léčí"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.