Seznam akcí podzim a zima 2016/17

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

Biatlon frčel od středy a jak se dařilo našim?

07.12.2008, 19:05,

Ve švédském Ostersundu jsme mohli vidět sérii závodů v biatlonové premiéře Světového poháru. Naši bodovali v průběhu pěti dnů a tak se podívejte na celkový přehled ....

Pouze Roman Dostál a Ondřej Moravec bodovali ze šestice českých biatlonistů v úvodním závodu nového ročníku Světového poháru ve švédském Östersundu. Individuální závod na 20 kilometrů nejlépe vyšel Němci Michaelu Greisovi, který triumfoval před dvojicí Norů Os, Svendsen. Dostál skončil 21., Moravec 32.
Ve Světovém poháru poprvé bodovalo prvních čtyřicet místo dosavadních třiceti závodníků. Ale ani to další české body nepřineslo. Michal Šlesingr obsadil 45., Jaroslav Soukup 50., Tomáš Holubec 55. místo a Zdeněk Vítek, který na únorovém mistrovství světa na stejné trati skončil sedmý, dojel tentokrát až na 81. pozici ze 119 závodníků. Dostál byl po dvou střeleckých položkách se třemi chybami sice až v sedmé desítce, ale dvě nuly a skvělý běh vynesly osmatřicetiletého mistra světa z roku 2005 až na 21. místo. Ostřílenému matadorovi tak parádně vyšel vstup do sezony, loni totiž bodoval až v desátém závodě.Závod nevyšel podle představ norskému fenoménovi Ole Einaru Björndalenovi. Loňský král Světového poháru skončil až 24. s pěti trestnými minutami.

1. Greis (Něm.) 58:52,5 (1 trestná minuta), 2. Os -50,5 (2), 3. Svendsen (oba Nor.) -55,0 (2), 4. Sedněv (Ukr.) -1:32,9 (1), 5. Mesotitsch (Rak.) -1:51,0 (2), 6. Deryzemlja (Ukr.) -2:06,2 (1), 7. Hanevold (Nor.) -2:07,5 (1), 8. Sumann (Rak.) -2:07,8 (1), 9. Bergman (Švéd.) -2:12,1 (2), 10. Derkač (Ukr.) -2:20,8 (1), ...21. Dostál -3:42,4 (3), 32. Moravec -4:44,5 (3), 45. Šlesingr -5:31,6 (3), 50. Soukup -5:46,9 (4), 55. Holubec -5:56,0 (5), 81. Vítek (všichni ČR) -7:59,3 (6).

Český biatlonista Roman Dostál, mistr světa z roku 2005, skončil dvanáctý ve sprintu na 10 kilometrů ve švédském Östersundu a vytvořil si nadějnou pozici pro nedělní stíhací závod. Zkušený Dostál jako jeden z mála odstřílel čistě a ztratil 55,3 sekundy na vítězného Emila Hegleho Svendsena z Norska.
Ten musel absolvovat jeden trestný okruh stejně jako druhý Polák Tomasz Sikora, který za nímzaostal o 12,7 sekundy. Třetí místo obsadil bezchybný Francouz Simon Fourcade, jenž o pouhou desetinu sekundy porazil slavného Nora Oleho Einara Björndalena.Vedle Dostála dosáhli dnes na body ještě 25. Jaroslav Soukup a díky novým pravidlům i 34. Tomáš Holubec, kteří minuli jednou na každé položce. O něco lépe střílel Zdeněk Vítek, ale slabší běh ho odsoudil na 41., první nebodovanou pozici.Měl by se však představit v nedělní stíhačce na rozdíl od Ondřeje Moravce a nečekaně i Michala Šlesingra, kteří se nevešli mezi nejlepších šedesát.Moravec obsadil s třemi chybami 62. místo, nejlepší Čech v SP z minulých sezon Šlesingr byl dokonce až sedmdesátý a nebodoval tak stejně jako ve středu. Také on musel na tři trestné okruhy.

Výsledky - 10 km:
1. Svendsen (Nor.) 25:42,3 min. (1 tr. okruh), 2. Sikora (Pol.) -12,7 (1), 3. Fourcade (Fr.) -28,1 (0), 4. Björndalen (Nor.) -28,2 (1), 5. De Lorenzi (It.) -29,6 (0), 6. Hafsas (Nor.) -34,4 (1), 7. Windisch (It.) -39,7 (0), 8. Čerezov (Rus.) -41,1 (0), 9. Valjullin (Běl.) -44,6 (1), 10. Bergman (Švéd.) -45,4 (1), ...12. Dostál -55,3 (0), 25. Soukup -1:22,6 (2), 34. Holubec -1:36,7 (2), 41. Vítek -1:43,1 (1), 62. Moravec -2:08,4 (3), 70. Šlesingr (všichni ČR) -2:26,0 (3).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 26 závodů): 1. Svendsen 108 b., 2. Greis (Něm.) 87, 3. Sikora 83, 4. Os 79, 5. Hanevold (oba Nor.) 66, 6. Čerezov 64, ...10. Dostál 49, 37. Soukup 16, 45. Moravec 9, 48. Holubec 7.

Vítězkou druhého závodu nové sezony Světového poháru biatlonistek se překvapivě stala Wang Čchun-li, která si připsala první triumf v kariéře a získala pro Čínu druhý úspěch v elitním seriálu. Z českých závodnic byla v dnešním sprintu na 7,5 kilometru nejlepší Magda Rezlerová, která obsadila 32. místo.Pětadvacetiletá čínská závodnice navázala na Jü Šu-mej, která pro nejlidnatější zemi světa vybojovala první triumf v SP před sedmi lety v Oslu. Na druhém místě se ztrátou vteřiny a půl skončila Norka Tora Bergerová, třetí byla obhájkyně celkového triumfu v SP Magdalena Neunerová z Německa.Rezlerová dojela do cíle se ztrátou jedné minuty a 43 vteřin poté, co chybovala jednou na každé střelecké položce a musela na dva trestné okruhy.Ve čtvrtečním úvodním závodu skončila šestadvacetiletá biatlonistka na 24. místě a také dnes jako jediná Češka bodovala.Zdenka Vejnarová dojela na 52. místě a také nastoupí do nedělního stíhacího závodu. V něm bude chybět Zuzana Tryznová, která se nevešla mezi šedesátku závodnic, když skončila na 77. příčce.

Výsledky (7,5 km): 1. Wang Čchun-li (Čína) 22:48,1 (0 tr. okruhů), 2. Bergerová (Nor.) -1,4 (0), 3. Neunerová (Něm.) -4,8 (0), 4. Vita Semerenková (Ukr.) -8,6 (0), 5. Slepcovová (Rus.) -11,6 (1), 6. Wilhelmová (Něm.) -26,7 (1), 7. Rogstadová (Nor.) -30,5 (0), 8. Becková (Něm.) -31,4 (1), 9. Tofalviová (Rum.) -34,0 (1), 10. Domračevová (Rus.) -35,2 (1), ...32. Rezlerová -1:43,6 (2), 52. Vejnarová -2:11,6 (2), 77. Tryznová (všechny ČR) -3:12,2 (2).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 26 závodů): 1. Wilhelmová 92, 2. Neunerová 91, 3. Bergerová 90, 4. Vita Semerenková 75, 5. Jurjevová (Rus.) 72, 6. Jonssonová (Švéd.) 70, ...27. Rezlerová 26.

Polský biatlonista Tomasz Sikora se stal vítězem stíhacího závodu na 12,5 km ve švédském Östersundu a připsal si páté vítězství ve Světovém poháru. Body do seriálu získala čtveřice českých reprezentantů, nejlepší z nich Jaroslav Soukup doběhl na 24. místě.

Slibnou výchozí pozici nevyužil Roman Dostál, který po sobotním sprintu startoval do závodu z dvanácté pozice. Hned na první střelbě však dvakrát minul, další terč netrefil na třetí položce a skončil sedmadvacátý.Hned za Dostálem doběhl ve shodném čase Zdeněk Vítek, poslední čtyřicáté místo zabral Tomáš Holubec.Sikora startoval do stíhačky ze druhého místa a neuškodily mu ani tři trestné okruhy, které si připsali i jeho nejbližší pronásledovatelé. Pětatřicetiletý exmistr světa porazil o 2,5 sekundy Oleho Einara Björndalena. Třetí byl další Nor Emil Svendsen, který si udržel první místo v celkovém pořadí SP. Druhý Sikora na něj ztrácí 13 bodů.

Výsledky - 12,5 km s hromadným startem:
1. Sikora (Pol.) 34:55,5 (3 trestné okruhy), 2. Björndalen -2,5 (3), 3. Svendsen (oba Nor.) -4,9 (3), 4. Greis (Něm.) -12,2 (1), 5. Fourcade (Fr.) -20,0 (2), 6. Hanevold (Nor.) -26,1 (0), 7. Stephan -33,2 (1), 8. Wolf (oba Něm.) -33,7 (2), 9. Kruglow (Rus.) -35,1 (1), 10. Ferry (Švéd.) -53,5 (1), ...24. Soukup -1:48,6 (2), 27. Dostál -2:09,5 (3), 28. Vítek -2:09,5 (2), 40. Holubec (všichni ČR) -2:40,8 (4).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 26 závodů): 1. Svendsen 156 b., 2. Sikora 143, 3. Greis 130, 4. Björndalen 114, 5. Os (Nor.) 106, 6. Hanevold 104, ...16. Dostál 63, 32. Soukup 33, 43. Vítek 13, 50. Moravec 9, 53. Holubec 8.
Z českých žen bod

Německá biatlonistka Martina Becková, za svobodna Glagowová, vyhrála ve švédském Östersundu dnešní
stíhací závod na deset kilometrů a připsala si čtrnáctý triumf ve Světovém poháru v kariéře.Z českých reprezentantek byla na 40. místě nejlepší Magda Rezlerová, která obsadila poslední bodovanou příčku. Becková předvedla bezchybnou střelbu. Na střelnici se dařilo i druhé Rusce Jekaterině Jurjevové, která zaostala za vítězkou o 2,6 sekundy. Pro devětadvacetiletou šampionku SP ze sezony 2002/2003 to bylo první vítězství po svatbě s biatlonistou Güntherem Beckem. Rezlerová chybovala při střelbě celkem pětkrát a na Beckovou ztratila téměř čtyři minuty.Druhá Češka, která si v sobotním sprintu vyjela účast v dnešním závodu, Zdenka Vejnarová obsadila 52. příčku se ztrátou bezmála čtyř a půl minuty.

Výsledky - 10 km s hromadným startem:
1. Becková (Něm.) 32:42,4 (0 trestných okruhů), 2. Jurjevová -2,6 (0), 3. Slepcovová (obě Rus.) -29,2 (3), 4. Wilhelmová -32,0 (3), 5. Henkelová (obě Něm.) -32,8 (3), 6. Bergerová (Nor.) -53,6 (4), 7. Tofalviová (Rum.) -55,9
(3), 8. Domračevová (Běl.) -56,2 (3), 9. Jonssonová (Švéd.) -57,3 (0), 10. Wang Čchun-li (Čína) -1:05,0 (4), ...40. Rezlerová -3:53,7 (5), 49. Vejnarová (obě ČR) -4:27,5 (4).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 26 závodů): 1. Wilhelmová 135 bodů, 2. Becková 128, 3. Bergerová 128, 4. Jurjevová 126, 5. Neunerová (Něm.) 114, 6. Slepcovová 111, ...36. Rezlerová 27.