Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

CHAMONIX 1924

28.12.2008, 13:28,

„Týden zimních sportů“, jak byly první mezinárodní závody nazývány, organizoval národní olympijský výbor Francie. Konaly se od 24.1.-4.2.1924. Krátce před zahájením měli organizátoři velké starosti a obavy. Déšť proměnil stadión v jezero, teplý fén rozpouštěl běžecké stopy. Dva dny před zahájením soutěže podala organizátorům pomocnou ruku štěstěna – teplota klesla pod bod mrazu, nastalo pravé zimní počasí.

Při slavnostním zahájení pochodovalo asi 300 závodníků a činovníků z 18 zemí. Soutěž se stala dosud největší zimní mezinárodní sportovní událostí, při které triumfovali, jak se očekávalo, Norové. Získali 10 z 12 možnách medailí, pouze v běhu přenechali bronz Finsku díky Tapanimu Niklovi, a ve skoku bronz vybojoval Američan norského původu Anders Haugen. Tomu byla přidělena bronzová medaile až padesát let po Chamomix v roce 1974, kdy se zjistilo, že původně třetímu Norovi Thorleifu Haugovi bronz nepatří. V roce 1974 tak dcera T. Hauga Anne Marie Magnussenová předala bronzovou medaili svého otce šestaosmdesátiletému, v té době poslednímu žijícímu medailistovi ze ZOH 1924, Američanu Haugenovi.
Na lyžařských tratích prokázali svou nedostižnost severští lyžaři. Suverénem se stal Nor Thorleif Haugh, který vyhrál obě běžecké tratě a k tomu závod sdružený, navíc získal bronz ve skocích na lyžích. Běh na 50 km se konal za obtížných podmínek ve zledovatělé stopě a některé výpravy (USA, V. Británie) na něj odmítli postavit své závodníky. Během závodu vzdalo 12 závodníků, mezi nimi i několik favoritů. Závod skončil triumfem norských závodníků, kteří obsadili prvá čtyři místa. V závodu na 18 km se situace opakovala, Norové opět triumfovali. Mezi ně se dokázal vklínit pouze Fin Tapani Niku, který obsadil třetí místo. Závod samotný měl nepříjemnou dohru, když finská výprava protestovala proti umístění prvních dvou norských závodníků, kteří byli přihlášeni pouze na běh pro závod sdružený. Původně se totiž měly běžet dva závody, jeden pro běžce specialisty a druhý pro sdruženáře. Nakonec se běžel jediný, společný závod. Protest byl nakonec zamítnut.

24. František Hák (CZE) 1:39:41,6

Oficiálně byli klasifikováni pouze závodníci na prvních šesti místech. Další závodníci jsou v oficiálních výsledcích z olympiády uvedeni jako neklasifikovaní.