Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

Deváté místo na premiéře v Gallivare

23.11.2008, 10:51,

Gällivare (Švédsko) - Obhájce celkového vítězství Lukáš Bauer skončil v úvodním závodu Světového poháru v běhu na lyžích ve švédském Gällivare na trati 15 km volnou technikou na devátém místě. Vyhrál domácí Marcus Hellner o 1,4 sekundy před Italem Pietrem Pillerem Cottrerem. Třetí byl Nor Petter Northug, který na vítěze nabral manko 6,9 sekundy.


Bauer figuroval po prvním mezičasu v takřka shodném času jako Dušan Kožíšek na osmé pozici. Zatímco specialista na sprinty začal v dalším průběhu na špičku trochu ztrácet, Bauer se i v dalších kilometrech držel kolem sedmého místa. Od začátku závodu kraloval Rus Alexander Legkov před Vincentem Vittozem z Francie, překvapivě trochu ztráceli Norové a Němci.

Zhruba na sedmém kilometru se dostal do čela závodu Piller Cottrer, loni celkově třetí muž v SP. Bauer na něho ztrácel asi 17 sekund a pohyboval se kolem desátého místa průběžného pořadí. Kupředu se posouval Martin Jakš, jenž měl na českou běžeckou hvězdu v polovině závodu manko přibližně tři sekundy.

Za polovinou závodu se odstupy mezi běžci začaly zvětšovat, na špici zůstával asi tři kilometry před cílem Cottrer. Dopředu se posunuli Norové Northug a Tore Ruud Hofstad i Němec Tom Reichelt, naopak Legkov odpadl. Cottrer vedl před domácím Hellnerem, Bauerova ztráta se navyšovala už skoro na půl minuty, což v aktuálním pořadí znamenalo na posledním mezičasu necelé tři kilometry před cílem dvanáctou pozici.

Český závodník v závěru ale ještě dokázal zrychlit a vešel se mezi elitní desítku se ztrátou 29,7 sekundy na vítěze. Sezonu tak začal solidně, neboť závody volnou technikou mu nevyhovují tolik jako klasika. "Bylo to náročný, i když první kilometr a půl se mi jelo skvěle, měl jsem pocit, že lyže letí," prohlásil Bauer.

Pak měl ale trochu problém s předjetím soupeřů, kteří měli o kolo víc. "Nemohl jsem se před ně dostat. Napadal čerstvý sníh a oni mi neuhnuli," řekl Bauer novinářům po závodu. Přesto si hlídal čelo závodu a měl podobný čas jako Cottrer. "Ale potom se to otočilo. Měl jsem pocit, že se mi lyže zastavily, ale nebylo to lyžema," uvedl český závodník.

V druhé půlce závodu sám se sebou bojoval. "Nemohl jsem jet frekvenčně, tahal jsem to silově," popisoval. Poslední kolo se mu ale jelo už dobře. "To jsem dostal od Cottrera jen 1,5 sekundy. Neříkám, že to je vynikající, ale v desítce to je určitě dobré," hodnotil Bauer. "Když to porovnám s pocitama na trati, tak jsem dost šťastnej, že to takhle dopadlo," dodal.

Jakš skončil pětadvacátý, o dvě místa za ním bodoval také Kožíšek. Milan Šperl, Martin Koukal a Jiří Magál se do třicítky nevešli. "Lukáš tam je, z toho hlediska panuje spokojenost. Pokusíme se, aby byl ještě o kousek výš," komentoval výsledky kouč reprezentace Miroslav Petrásek. "Slušně začal Martin (Jakš), Dušan (Kožíšek) také výborný, ale myslel jsem si, že Jirka (Magál) bude do třiceti," prohlásil a upozornil, že Koukal po zdravotních potížích na víc neměl.

Švédové dnes slavili před domácím publikem double, neboť v závodu na 10 km žen volnou technikou vyhrála Charlotte Kallaová. "Byl to ale těžký závod a na konci jsem toho měl dost, připadal jsem si jako v tunelu," přiznal vítěz, že mu rapidně ubývaly síly. "Pomohli mi diváci, ale v cíli jsem zkolaboval. Teď už je to ale lepší," líčil po svém prvním vítězství v seriálu Hellner.
Výsledky:
Muži - 15 km volnou technikou:

1. Hellner (Švéd.) 32:35,2, 2. Cottrer (It.) -1,4, 3. Northug (Nor.) -6,9, 4. Reichelt (Něm.) -14,9, 5. Hofstad (Nor.) -15,0, 6. Vittoz (Fr.) -19,1, 7. Livers (Švýc.) -22,3, 8. Olsson (Švéd.) -25,6, 9. Bauer (ČR) -29,7, 10. Filbrich (Něm.) -30,5, ...25. Jakš -50,4, 27. Kožíšek -53,4, 38. Šperl -1:07,9, 49. Koukal -1:32,9, 50. Magál (všichni ČR) -1:33,0.

První závod Světového poháru žen v běhu na lyžích ve švédském Gällivare vyhrála domácí favoritka Charlotte Kallaová. Na trati 10 km volnou technikou triumfovala s náskokem téměř 25 sekund před Norkou Marit Björgenovou.

Třetí skončila Finka Aino-Kaisa Saarinenová. Její krajanka Virpi Kuitunenová, která vyhrála předchozí dva ročníky Světového poháru, vstoupila do sezony třináctým místem.

České lyžařky nebodovaly. Nejlepší z nich Helena Erbenová obsadila 44. místo se ztrátou bezmála půl minuty na poslední bodovanou třicátou příčku.

Jednadvacetiletá Kallaová, která žije v nedalekém Tärendö a v Gällivare chodila do školy, si v osmistupňovém mrazu doběhla pro šesté vítězství v kariéře. "Tohle vítězství pro mě hodně znamená. Na trati byla spousta lidí, kteří mi fandili. Byla to paráda," řekla švédské televizi bývalá trojnásobná juniorská mistryně světa.

V první polovině závodu s ní držely krok Björgenová a Saarinenová, ale ve druhé pětce je deklasovala. "Cítila jsem se dobře, žádný stres. Skoro jsem se bála, jestli nejedu pomalu. Měla jsem spoustu sil," uvedla vítězka Tour de Ski.

Čtvrtá žena loňského Světového poháru se neobává, že by byla v elitní formě příliš brzy. "Mám hodně natrénováno, ale vrchol sezony přijde až v únoru," prohlásila směrem k libereckému mistrovství světa.
Výsledky:
Ženy - 10 km volnou technikou:

1. Kallaová (Švéd.) 24:07,7, 2. Björgenová -24,4, 3. Saarinenová (Fin.) -32,0, 4. Johaugová (Nor.) -33,7, 5. Follisová (It.) -35,6, 6. Steiraová (Nor.) -36,5, 7. Kowalczyková (Pol.) -36,7, 8. Medveděvová (Rus.) a Roponenová (Fin.) obě -53,0, 10. Böhlerová (Něm.) -53,4, ...44. Erbenová -2:15,5, 46. Janečková -2:20,7, 64. Nývltová -2:58,6.

 

 
« Zpět


Diskuse: "Deváté místo na premiéře v Gallivare"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.