Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

Jak co nazýváme aneb co je vlastně 1/1?

05.10.2011, 21:17,

(Dan ) - Naše zkušenosti z jednotlivých kurzů školy nás přivedly na myšlenku povědět si něco o klasifikaci běžeckých kroků v klasice a bruslení. Během let se zformovaly příslušné běžecké způsoby a jejich modifikace. Dělení způsobů běhu se u klasiky rozlišuje zejména podle práce horních končetin, u bruslení dle práce dolních končetin.


Klasický běh na lyžích

Prvním pohybovým principem je odraz dolní končetiny z plochy zatížené lyže. Tento pohyb je doprovázen střídavou prací paží ve velkém rozsahu aby bylo možno působit na hole po co nejdelší dráze. Toto je základní klasická technika běhu, která je kromě jiného závislá i na postavení běžce a správném načasování práce rukou s dolními končetinami.

Soupažný běh jednodobý – tzv. stříďák
Zde na každý odraz nohy navazuje soupažný odpich holemi. Používáme ho na rovině či v mírném stoupání a slouží k udržení rychlosti, k zrychlování jízdy.

Soupažný běh – tzv. soupaž
Používáme zejména pro udržení rychlosti na rovinách či z mírného kopce, nohy jsou obě ve skluzu a obě paže jdou z předpažení v pevném bloku s trupem a dolními končetinami za tělo, kdy poslední impuls dává zápěstí uvolněné do poutek holí.

Běh na lyžích bruslením

Oboustranné bruslení jednodobé – tzv 1/1
Je charakterizováno odpichem soupaž na každý odraz nohy. Je fyzicky náročné avšak při správném technickém provedení velmi účinné i v náročném terénu. Považujeme ho za základní způsob pro všechny ostatní způsoby bruslení. Používá se na rovinách a dle síly i do kopců.

Oboustranné bruslení dvoudobé – tzv. 2/1
Je modifikací bruslení 1/1, kdy na každý druhý odraz nohy je prováděn soupažný odpich holemi. Používáme pro udržení rychlosti na rovinách či do mírného kopce.

Oboustranné bruslení dvoudobé na jednu ruku – tzv. pajdák
– používáme v prudkých kopcích, kdy vždy jednou rukou zabíráme současně do skluzu na stejnou stranu, druhá ruka jde současně avšak s menší silou do strany. Skluz druhou končetinou bývá kratší , bez práce holí. Tento způsob je nejpřirozenější a používá ho většina začátečníků.

Oboustranné bruslení střídavé – tzv. pavouk.
Na každý odraz nohy připadá stejnostranný odpich hole. Tento způsob charakterizuje krátký skluz a velký odvrat nohou. V závodním lyžování ho vidíme zřídka, používá se ve strmých kopcích při náročných závodech, kdy již chybí síla na pajdák.

 
« Zpět


Diskuse: "Jak co nazýváme aneb co je vlastně 1/1?"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.