Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

Jaké klistry na hrubozrnné sněhy ?

23.11.2008, 11:27,

Jaké klistry používat na sněhy, které se objevovaly tuto zimu poměrně často? Co mazat na firn nejen jarní, který přešel oblevou a znovu zmrznul? Co mazat na hrubozrnnou sůl ? ( od našeho specialisty Miloše Matouška )


Tento sníh se často objevuje zejména na jaře, kdy bývá často hodně špinavý. V zimě celkem čistý, ale při denním oteplení se často tvoří ve stopě zrcátka. Pokud se vytvoří velké krystaly sněhu, sníh často nedrží pohromadě a vypadá spíše jako hrubozrnná sůl. V tomto případě mažeme klistry. Vosky nanášíme na skluznici v krátkých čárkách do tvaru stromečku a roztíráme dlaní viz. Článek Jak mazat klistry.Mažeme do kratší mazací komory, než tuhé vosky, protože klistrem namažeme větší vrstu než tuhým voskem.Vždy mažeme na podklad na tzv. gumu, jedná se o modré, nebo zelené klistry. Tyto klistry jsou velmi tuhé a je lepší je namazat doma v teple. Nejpoužívanější gumy jsou Swix KR 20, KR30 , RODE blue special, RODE blue.

Zmrzlý sníh
Sníh, který zmrzne po oblevě, neboli tzv. leďák, kdy je tvrdá a zmrzlá stopa. Aby vosk na lyži vydržel, je nutná jako základ "guma", na vrch se používají fialové klistry. Pokud samotný fialový klouže, tak se kombinuje s univerzály .
Nepoužívanější vosky:
RODE violet special -1 -5°
violet -3 +1
multigrade -6 + 6
SKI GO violet -4° +3
START violet -5 0°
special -2 +2

Hrubozrnná sůl
Sníh, který má velké krystaly, ale nedrží pohromadě - přesýpá se a stopa bývá hluboká. Tento sníh je poměrně špinavý, proto se používají do kombinace stříbrné klistry. Sůl zpravidla přechází od zmrzlé k vlhké, kdy ve stopě vznikají zrcátka.
Nejpoužívanější vosky
RODE violet -3 +1
silver +1 +5
silver extra 0 +4
multigrade -6 +6
red -2 +4
SKI GO violet
red
universal
START special -2 +2
wide universal -5 +10 silver

Mokrý sníh
Mokrý firn, většinou jarní špinavý sníh. Guma se používá jako podklad, aby se klistr neroztahoval do skluzových ploch.
RODE červený -2 +4
červený special 0 +3
stříbrný +1 +5
nera -2 +5
SKI GO red
silver 0 +5
START red
wide universal -5 +10

Většina zkušených mazačů Vám doporučí kombinaci fialového, červeného a stříbrného klistru se slovy „ sníh není blbec, von si vybere“. Během jízdy se většinou potkáte s různými druhy sněhu, v lese je sníh stále zmrzlý, ale na místech kam svítí slunce už bývá mokrý.
 

 
« Zpět


Diskuse: "Jaké klistry na hrubozrnné sněhy ?"
Datum: Jméno: Komentář:
28.02.2010, 10:21 x Podoba ciste nahodna?
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.