Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

Kocumovou vyhodili z televize

26.02.2009, 20:38,

( Dan Baran ) Předevčírem jsem shodou okolností jel se Zuzkou Kocumovou z Vesce autobusem a mimo jiné jsme s dalšími novináři řešili otázku přechylování. Nejsem toho příznivcem, protože jméno je jméno a nevidím důvod ho komolit. Navíc to není dáno zákonem a tak nevím proč se tím jakkoli zabývat. Nicméně funkcionáři ČT jsou jiného názoru a tak se nerozpakovali ze dne na den zcela neomaleně vyhodit někoho, kdo se zasloužil o popularizaci běžeckého lyžování díky svým zasvěceným komentářům během přenosů tohoto sportu.


Cloumá mnou vztek, když někdo dělá svoji práci ve svém volném čase, do Sappora si dokonce platí cestu a ubytování sám, přestože ostatní pracovníci ČT bydlí v drahém hotelu. Odměnou mu je vyhazov jako z dob normalizace jen proto, že si stěžuje nějaký buran, který potřebuje při ženském závodě koncovku - ová. Cloumá mnou vztek, když vidím způsob, jakým uprostřed Mistrovství vedení ČT řeší stížnost nějakého Franty Prudiče. Nevděk světem vládne, protože ke vší úctě k paní Jeriové-Peckové, asi neuvidíme tuto dámu v kombinéze, jak si projíždí před závodem tratě, aby mohla zhodnotit své postřehy o podmínkách závodu. A pochybuji, že pojede někam za své peníze. Za poslední dva roky se Zuzka vypracovala i v kvalitě komentářů a to je pro mne určitě víc, než hloupé přechylování, které postrádají nějací hokejoví pupkáči. Od té doby, co komentují Zuzka s Píďou Petráskem, jsou přenosy živější a konečně jsme nemuseli poslouchat bláboly pánů Čapka a spol, kteří přes svoji snahu nejsou lyžaři. Pana Černého také nikdo nevyhazoval ze zpravodajství, přestože jeho koktavá čeština nebyla zrovna podle mluvnice. Ale o České televizi i nezasvěcení ví, že je to moloch se socialistickými praktikami a toto je jen další potvrzení. Rada pro tv  vysílání by se měla zabývat spíš kvalitou vysílání než hloupým komolením jmen, které je pro závodící spíš urážkou. Je to jen můj názor, a tak si udělejte obrázek v následující zprávě ČTK sami...

 

Patřila k nejlepším spolukomentátorům nejen na mistrovství světa v klasickém lyžování, přesto bývalá špičková běžkyně na lyžích Zuzana Kocumová v České televize skončila. V průběhu šampionátu v Liberci s ní rozvázal poměr šéf sportovní redakce Otakar Černý kvůli tomu, že nepřechylovala cizí jména. O výpovědi informoval členy redakce elektronickou poštou, Kocumová se to dozvěděla v dějišti MS od komentátora Marka Svačiny.

"Něco mi bylo naznačeno už včera, ale dneska za mnou přišel Marek a řekl mi to," řekla novinářům Kocumová. Svou aktivní kariéru musela ukončit kvůli nemoci už v jednadvaceti letech, v České televizi však podle svých slov našla svou budoucnost u lyžování, kterému se i nadále věnuje a startuje v dálkových bězích. "Je to pro mě lehké rozčarování, hlavně jak a kdy mi to řekli. Připadám si jako blbec," uvedla Kocumová.

Černý, který bývalou lyžařku propustil údajně po stížnosti jednoho z diváků, se k záležitosti odmítl vyjádřit. "Není třeba to zdůvodňovat, nic k tomu říkat nebudu. Závěr mistrovství bude komentovat Jeriová, to je všechno," řekl ČTK a zmínil nasazení další bývalé závodnice a medailistky z olympijských her Květy Jeriové-Peckové.

Problémem bylo přechylování jmen, které Kocumová nepoužívala. Komentovala tak ale několik let. "Snažila jsem se, ale nejde mi to z pusy. Holky se tak prostě jmenují, je to na startovní listině, ve výsledcích, je to zvyk," prohlásila.

Ověřovala si dokonce v Ústavu pro jazyk český, jestli je přechylování jmen povinností. "Zákonem to dané není, je to jen doporučeno," uvedla Kocumová, která si kvůli šampionátu musela vzít jako učitelka na střední odborné škole v Liberci dovolenou.

"Závidí" dalšímu spolukomentátorovi Martinu Petráskovi, bratrovi kouče mužské reprezentace Miroslava Petráska. "Ten má štěstí, přechylovat nemusí," usmála se trpce. Jednou by se chtěla k televizní prácí vrátit. "Ale nechci se tlačit někam, kde nejsem vítaná," řekla. Návrat do stopy prý nehrozí. "Lyžování je někde jinde," dodala.

 

 

 
« Zpět


Diskuse: "Kocumovou vyhodili z televize"
Datum: Jméno: Komentář:
26.02.2009, 21:33 Mirek Kondé Vyhazov Zuzky Kocumové
27.02.2009, 11:11 Vladimír Horák Sprostý vyhazov
27.02.2009, 11:31 David Zámečník Vyhazov Zuzky Kocumové
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.