Seznam akcí podzim a zima 2016/17

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

Kuusamo - Bauer fantasticky zrychlil, k vítězství ho dělily 3,5 s...

30.11.2008, 15:20,

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v dnešním závodě Světového poháru na 15 km klasicky druhé místo. V Kuusamu byl rychlejší pouze překvapivý vítěz Nor Martin Johnsrud Sundby, na něhož král minulé sezony ztratil 3,5 sekundy. Celkově naše výprava jela skvěle, 16-té místo Jakše a 23 místo Magála je příslibem do budoucnosti.

Bauer si připsal první letošní umístění na stupních vítězů poté, co začal závod na své nejsilnější trati velmi zvolna. Po třech kilometrech ztrácel na nejlepší přes dvacet sekund a na mezičasech se krčil ve čtvrté desítce.

Poté ale začal zrychlovat, naopak do té doby nejrychlejší Rus Alexandr Legkov postupně uvadal a skončil až šestý. Bauerův finiš stačil na všechny soupeře kromě Johnsruda Sundbyho, jenž se dočkal životního úspěchu.

Čtyřiadvacetiletý "rozbíhač" norské štafety dosud v závodech Světového poháru skončil kromě jednoho prvenství ze sprintu dvojic nejlépe desátý. Také třetí Sami Jauhojärvi z Finska může po dnešním výkonu mluvit o životním výsledku, v individuálním závodě si vyrovnal osobní maximum ze stejné distance loni v Davosu.

Vedle Bauera se neztratili ani další reprezentanti. Se ztrátou 51 sekund doběhl do cíle v šestnáctém nejlepším čase Martin Jakš, bodoval i 23. Jiří Magál. Více než dvě minuty ztratili 56. Václav Kupilík a 58. Martin Koukal.

Výsledky - 15 km klasicky: 1. Johnsrud Sundby (Nor.) 37:52,5, 2. Bauer (ČR) -3,5, 3. Jauhojärvi (Fin.) -14,1, 4. Rönning (Nor.) -14,7, 5. Kershaw (Kan.) -20,3, 6. Legkov (Rus.) -22,3, 7. Veerpalu (Est.) -22,8, 8. Olsson (Švéd.) -24,0, 9. Filbrich (Něm.) -33,8, 10. Dementěv (Rus.) -37,4, ...16. Jakš -51,5, 23. Magál -1:08,9, 56. Kupilík -2:15,4, 58. Koukal (všichni ČR) -2:23,4.

Pořadí SP (po 3 z 31 závodů): 1. Johnsrud Sundby 113, 2. Bauer 109, 3. Hellner (Švéd.) a Hattestad (Nor.) oba 100, 5. Jauhojärvi 100, 6. Piller Cottrer (It.) 92, ...36. Jakš 21, 51. Magál 8, 61. Kožíšek (ČR) 4.

Domácí lyžařka Aino Kaisa Saarinenová vyhrála v Kuusamu závod Světového poháru na 10 kilometrů klasickou technikou. Za hustého sněžení dosáhla o necelé čtyři sekundy lepšího času než její krajanka a držitelka Křišťálového globu za uplynulou sezonu Virpi Kuitunenová. Třetí skončila Norka Marit Björgenová.

Ta udávala tempo na úvodním mezičasu, poté na ni začaly Finky získávat drobný náskok. Kuitunenová v závěru zrychlovala, na svou reprezentační kolegyni ale tentokrát nestačila.

Devětadvacetiletá Saarinenová slaví teprve druhé prvenství v individuálním závodě SP, poprvé vyhrála loni v březnu na maratonské trati 30 km v Oslu. Díky dnešnímu vítězství se také posunula do čela průběžného hodnocení seriálu.

Na první body do celkové klasifikace stále čekají české reprezentantky. Nejlepší z nich byla dnes Eliška Hájková, která skončila se ztrátou 2:13 minuty osmačtyřicátá.

Výsledky - 10 km klasicky:

1. Saarinenová 28:16,4, 2. Kuitunenová (obě Fin.) -3,8, 3. Björgenová (Nor.) -7,3, 4. Longaová (It.) -15,3, 5. Kowalczyková (Pol.) -27,5, 6. Majdičová (Slovin.) -32,6, 7. Skofterudová (Nor.) -43,8, 8. Ševčenková (Ukr.) a Sachenbacherová (Něm.) obě -46,5, 10. Muranenová (Fin.) -48,7, ...48. Hájková -2:13,2, 61. Erbenová -2:44,9, 63. Nývltová (všechny ČR) -2:47,6.

Pořadí SP (po 3 z 31 závodů):

1. Saarinenová 205, 2. Björgenová 160, 3. Majdičová 153, 4. Kowalczyková 141, 5. Kuitunenová 140, 6. Kallaová (Švéd.) 116.

« Zpět

Diskuse: "Kuusamo - Bauer fantasticky zrychlil, k vítězství ho dělily 3,5 s..."

Motto:

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.