Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

Letos naši vsadí také na štafetu

20.11.2008, 21:38,

Gällivare (Švédsko) - Začíná sezona, která může po předchozím triumfu Lukáše Bauera ještě více proslavit české mužské běžecké lyžování. O víkendu při úvodním dílu Světového poháru ve švédském Gällivare zahájí cestu za medailí na únorovém mistrovství světa v Liberci nejen obhájce vítězství v SP, ale i ostatní závodníci, kteří se budou prát o místo v ambiciózní české štafetě. Na startu ve Švédsku by mělo být celkem jedenáct reprezentantů. Celkové vítězství v SP mezi ženami bude obhajovat Finka Virpi Kuitunenová.


Bauer platí za jednoho z favoritů sezony, ale výsledek v seriálu či v Tour de Ski na přelomu roku pro něj není důležitý. Jeho cílem je medaile z Liberce, nejlépe zlatá. Ale pozornost bude upřena také na českou štafetu, která loni v Davosu ve složení Martin Jakš, Bauer, Milan Šperl a Martin Koukal poprvé v historii vyhrála závod SP a dobrou formu potvrdila pak v únoru ve Falunu. "Ten tým má letos našlápnuto na dobré výsledky i na medaili na mistrovství světa," řekl kouč týmu Miroslav Petrásek.

Naposledy česká štafeta vybojovala cenný kov (bronz) na MS před dvaceti lety v závodu na 4x10 km, tehdy ve složení Ladislav Švanda, bratr nynějšího trenéra Martin Petrásek, Radim Nyč a Václav Korunka. Do týmu patří letos vedle loňské čtveřice ještě Jiří Magál, Aleš Razým, Radim Kupilík a Dušan Kožíšek. Je proto možné, že v Gällivare pojedou dokonce dvě české štafety. Z žen by měly být na startu Kamila Rajdlová, která se vrací do seriálu půl roku po narození dcery, nejlepší česká běžkyně Helena Erbenová a Ivana Janečková.

Ale nemusí to být jen Bauer, kdo ponese prapor českého běžeckého lyžování. Už loni při finále Světového poháru v Santa Caterině se blýskl třetím místem Jakš, mistr světa do 23 let a držitel tří medailí ze světového šampionátu juniorů. A oba trénují společně, což talentovaného dvaadvacetiletého závodníka může posunout blíž špičce. "Hodně se od něj učím. Už loni tomu tak bylo. A on to bere a pomáhá mi," libuje se Jakš, nečekaně jedenáctý muž při posledním Tour de Ski. "Ještě pár let mu to asi potrvá, ale má na to, aby vyhrával," prohlásil na Jakšovu adresu kouč Petrásek.

Rajdlová není součástí týmu, od září se připravuje pod vedením Václava Korunky s muži. Jedenáctá žena ze závodu na 30 km klasicky z loňského MS se vrátila hlavně kvůli domácímu šampionátu ve svém rodném městě. "Trénink s klukama je pro mě změnou," prohlásila nedávno v rozhovoru pro deník Sport. V minulosti trénovala s Kateřinou Neumannovou a počítalo se s ní jako s její náhradou. Těhotenství ale rozlet zbrzdilo. "Uvidíme, co z toho vzejde. Jsem trošku zvědavá, jestli se vrátím do původní formy a kondice," prohlásila Rajdlová.

Bauer bude letos pro ostatní běžce na lyžích lovnou zvěří. Loni vyhrál SP největším rozdílem v historii 633 bodů a v sezoně s mistrovstvím světa nebude mít vůbec snadnou úlohu svou pozici obhájit. Chystají se na něj Němci René Sommerfeldt, Axel Teichmann a Tobias Angerer, všichni bývalí vítězové Světového poháru, silní budou Norové v čele s Tordem Aslem Gjerdalenem a Torem Arnem Hetlandem, počítat se musí s Italem Pietrem Pillerem Cottrerem. Co do počtu výher v SP je Bauer v české historii na druhém místě za Neumannovou společně s Květou Jeriovou s osmi trumfy a dá se očekávat, že se na druhé pozici osamostatní.

Kuitunenovou prožene pravděpodobně Norka Astrid Jacobsenová, loni druhá žena celkového pořadí SP, či Polka Justyna Kowalczyková, která v minulé sezoně měla famózní formu. Silná podle odhadů bude i Švédka Charlotte Kallaová, která žije v nedalekém Tärendö a v Gällivare chodila do školy. "Je skvělé závodit doma, bude to vzrušující atmosféra," uvedla Švédka.

Ženy se v sobotu vydají na desetikilometrovou trať volně v 11:00, muži vyrazí do závodu na 15 kilometrů volnou technikou o hodinu a půl později. Štafeta žen na 4x5 kilometrů se v neděli jede od 10:30, muži odstartují svůj závod na 4x10 km v poledne.

 
« Zpět


Diskuse: "Letos naši vsadí také na štafetu"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.