Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

Mazání klistrů

23.11.2008, 11:23,

Letošní zima, která zatím byla teplejší, si žádá pro klasický běh mazání stoupacích vosků klistry. Mnoho lyžařů z důvodů „patlání“ raději volí bruslení, ale jízda na klistrech kromě nepříjemné přípravy má kouzlo v jistějším odrazu. Pokud jste se rozhodli trénovat klasiku za každého sněhu, může být tento článek o mazání klistrů pro vás užitečným.


Vyznačenou mazací komoru před dalším mazáním musíme mít vždy čistou a umytou smývačem, tedy nejprve odstraníme staré stoupací vosky. Dobré je před mazáním klistrů ještě zdrsnit komoru po celé délce, buď samotným smirkem o hrubosti 160-180 nebo použijeme např. korek SWIX T0010, který je opatřen potřebným zdrsňovačem.

Po zdrsnění komory přistoupíme k samotnému nanášení klistrů. Pokud je sníh hodně ostrý či jedeme delší trasu, používáme jako podklad tzv. gumy – SWIX KR 20, KR30 , RODE blue nebo RODE blue speciál. Klistr nanášíme vždy do kratší označené komory, protože nanášíme silnější vrstvu než u vosků tuhých. Nanášíme jej po čárkách dle obrázku na plochu napravo a nalevo od žlábku zvlášť. Poté základový klistr zažehlujeme žehličkou cca na 110°C. Zažehlený klistr déle vydrží a zároveň podrží i další klistr, který mažeme jako další vrstvu dle aktuální teploty sněhu. Po zažehlení můžeme ještě vrstvu klistru srovnat korkem.

Poté přistoupíme k mazání konečné vrstvy aktuálního klistru. Opět nanášíme do tvaru „stromečku“ na obě strany skluznice. Tento měkčí klistr po nanešení rozetřeme plastovou špachtličkou, kterou najdeme v každém balení klistrů od Swixu nebo ji koupíme zvlášť. Klistr opět zarovnáme korkem. Na závěr ještě přejedeme vrstvu klistru dlaní nebo palcem– viz obr. Pokud mažeme dle sněhu až těsně před lyžováním někde ve venkovních podmínkách, kdy nemáme k dispozici mazací kopyto, je postup obdobný. Zažehlovací klistr je potřeba připravit dopředu v odpovídajících podmínkách, ale vrchní vrstvu klistru naneseme do stromečku a roztíráme dlaní tak dlouho, dokud ji nerozetřeme v souvislou hladkou vrstvu. Zde dáváme pozor na zbytky hrudek klistru, které je potřeba rozetřít do rovné hladké vrstvy. Pokud hrudky zůstanou na skluznici, překáží rovnoměrnému přitlačení skluznice při odrazu a lyže nám potom střílí a drhne ve skluzu.

Při odstraňování starých klistrů nejprve naneseme na komoru smývač a necháme ho chvíli působit. Poté pomocí buď plastové špachtličky či kovovou škrabkou SWIX T0035 opatrně klistr stáhneme, většinou postup několikrát opakujeme včetně vyčištění žlábku. Poté ještě smývačem navlhčeným bavlněným hadříkem celou mazací komoru a boky lyže důkladně očistíme. Lyže by měla být čistá a suchá. Pozor, pouze mazací komora, skluzné plochy, které se parafínují nikdy smývačem nečistíme !!! ( viz článek o přípravě lyží )

Na závěr vám poradíme ještě jeden fígl. Abychom si před jízdou či po jízdě nezašpinili od klistrů oblečení, auto nebo ostatní lyže, omotáme lyže sepnuté v držácích okolo komory tenkou potravinářskou fólií. Dobře se z lyží odstraňuje a rychle i omotává….

 
« Zpět


Diskuse: "Mazání klistrů"
Datum: Jméno: Komentář:
14.02.2017, 10:12 Miroslav Čulík zažehlování klistrů
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.