Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

Mazání tuhými stoupacími vosky

23.11.2008, 11:31,

Mazání stoupacími vosky v závislosti na druh sněhu bývá někdy alchymie. Každý běžkař klasik postupem času získá zkušenosti podle vosků, které používá, avšak i mistr tesař se někdy utne. Neexistuje jednoduchý návod na to, jaké vosky stoprocentně použít, ale připravili jsme pro vás několik rad jak připravit a namazat lyže ….


Tuhé vosky jsou na rozdíl od dřívějších časů vyráběny výhradně jako syntetické. Princip odrazu lyže na sněhu je postaven na tom, že podle teploty sněhu se mění struktura a tvar sněhové vločky. Tvrdost a vlastnosti vosků jsou vyrobeny tak, aby se vločka podle druhu sněhu mohla „zabodnout“ do vosku a umožnit tak požadovaný odraz. Takže jednoduše řečeno – čím teplejší sníh, tím měkčí vosk. Tuhé vosky se používaj na čerstvý jemnozrný sníh nebo na starší sníh, který neprošel oblevou. Vosky výrobci rozdělují většinou podle teploty a vlhkosti vzduchu (Toko podle teploty sněhu). V současné době je mnoho výrobců vosků, pro ilustraci zmíníme Swix, Rode, Toko, Start, Rex, Holmenkoll, Ski-go. Největší zkušenosti máme s u nás asi nejznámější značkou Swix a s vosky italské značky Rode a z těchto důvodů uvádíme vosky těchto výrobců.

Nejprve musíme lyži pro mazání připravit. Stoupací komora ( viz obrázek ) by měla být vyznačená podle váhy lyžaře. Nejlepší je změřit komoru na flextesteru, který mívají ve specializovaných prodejnách. Pokud máme na lyžích zbytky stoupacího vosku z posledního lyžování, musíme nejprve komoru důkladně očistit. Zbytky tuhého vosku nejprve narušíme smývačem, který nanášíme buď sprejem nebo opatrně namočeným hadříkem. Chvilku počkáme až rozpouštědlo ve smývači naruší vosk a poté škrabkou opatrně seškrábneme nejsilnější vrstvu . Zbytek vosku otřeme navlhčeným hadříkem ve smývači. Skluznice by měla být čistá bez jakékoli stopy po vosku. Pozor , používáme pouze smývač, ne benzín či jiná rozpouštědla, která skluznici nadměrně vysušují. Poté skluznici v rámci komory zdrsníme smirkem o hrubosti 180, aby vosk lépe držel a nesjížděl se. Není samozřejmě potřeba zdrsňovat po každém mazání,pouze po čase, až se vyhladí.

Příslušný tuhý vosk nanášíme v tenkých vrstvách,kdy každou důkladně rozkorkujeme, dnes se používají vyzkoušené syntetické korky. Mažeme vždy více slabých vrstev, čím delší trasu jedeme, tím více vrstev. Obecně doporučujeme 2-4 vrstvy. Pokud se nemůžete rozhodnout pro jeden druh vosku, je možné mazat i více druhů se slovy zkušeného lyžaře – „sníh není hloupej, on si vybere“. Pokud jedeme delší trasu a sníh ostřejšího zrna, doporučujeme ještě v domácích podmínkách zažehlit takzvaný grunt, základový vosk,který výrobci obecně označují jako „base“. Tento vosk namažeme jako první a zažehlíme. Tento druh má tu vlastnost, že podrží další měkčí vosky a uchrání je před rychlým sjetím. Další vosky na něj mažeme opět ve více vrstvách.

Mazání na jednotlivé druhy sněhu:

Prašan
Sen každého klasika a nejjednoduší mazání. Jedná se o sníh při teplotách -5 stupňů a nižších.
Čerstvý prašan: v případě sněžení se nám může zdát, že lyže malinko podkluzuje. Za to většinou nemůže mazání, ale struktura sněhu, kdy se lyže utrhne i se sněhem a usmekne.
Přemrzlý prašan: sníh starší a často poměrně špinavý. Mažeme většinou více vrstev, na delší trať je lepší zažehlit podklad.
Nejpoužívanější vosky:
SWIX V30 modrý
V40 modrý extra
VR40
VR45
RODE modrý -2 -8
modrý -2 -6
multigrade -3 -7
super extra -1 -5
super -1 -3

Vlhký sníh
Sníh v rozmezí -2 -5 stupňů. Nedělají se zrcátka ve stopě. Na čerstvý i starší sníh se používají stejné vosky, nejčastěji fialové. Mazat je opět nejvýhodnější ve více vrstvách, často se kombinují měkčí a tvrdší vosky.
Nejpoužívanější vosky:
SWIX V45 fialový speciál
V50 fialový
VR45
VR50
VR55
RODE multigrade 0 -2
fialový 0
fialový extra 0 +1

Mejdlo
Noční můra klasiků, sníh okolo 0 stupňů, kdy je lepší jít bruslit. Pokud se pokoušíte namazat, pak bohužel neexistuje univerzální vosk, který by se dal použít.
V případě, že sněží, tak sníh lepí většinou úplně na všechno a klasika se dá jet i na lyžích bez vosku (tzv. mikrostruktura). Při mejdle, kdy je stopa jedno dlouhé zrcadlo, je důležité se rozhodnout, zda použijeme tuhé vosky, klistry, nebo kombinaci klistr/tuhý.
Nejpoužívanější vosky:
SWIX V55 červený speciál
VR55
VR60
SWIX - klistry K21n stříbrný universal
RODE extra 0 +2
RODE - klistry universal 0+
multigrade -6 +6
žlutý 0 +2
Kombinace klistr/tuhý: slabou vrstvu klistru necháme vymrznout a překryjeme ji tuhým voskem a opatrně korkujeme. Pokud se chceme svézt i na mejdle, potřebujeme měkké lyže a štěstí při volbě vosku.

Mokrý sníh
Sníh při teplotách nad nulou.
Nejpoužívanější vosky:
SWIX V60 červený
VR70
VR75
RODE červený 0 +3
žlutý +1 +4

Na závěr nezbývá než popřát hodně štěstí s výběrem správných vosků a nebát se kombinovat. Na závěr ještě jedna rada. Pokud si nejsme jistí s výběrem vosků, je dobré si vzít sebou do ledvinky škrabku, korek a vosky o stupeň měkčí a tvrdší než ten, který jsme namazali. Vždy se dá špatně zvolený vosk stáhnout a přemazat i na trase. Je to vždy lepší, než se zklamaně vracet s pocitem, že dnes jsme si nezalyžovali……

 
« Zpět


Diskuse: "Mazání tuhými stoupacími vosky"
Datum: Jméno: Komentář:
28.02.2010, 10:14 x Podoba ciste nahodna?
29.12.2011, 08:52 Petr nejenom to
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.