Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

MS biatlon - Bjorndalen třetí zlato !!

18.02.2009, 06:45,

Norský biatlonista Ole Einar Björndalen vyhrál na mistrovství světa v Koreji i třetí závod. Po sprintu a stíhačce triumfoval také ve vytrvalostním závodě na 20 kilometrů. Stříbro bral se ztrátou 14 sekund Němec Christoph Stephan, bronz senzačně Chorvat Jakov Fak. Jaroslav Soukup skončil jedenáctý, Roman Dostál patnáctý.


Pětatřicetiletý Björndalen se tak díky třetí zlaté medaili z korejského šampionátu také definitivně osamostatnil na čele historických tabulek v počtu vítězství započítaných do Světového poháru.Jeho dnešní triumf byl 87. v pořadí, legendární sjezdař Ingemar Stenmark jich během kariéry nasbíral o jedno méně.

"To byl vždycky můj sen. Když jsem byl mladý, byl Stenmark velká hvězda. Byl stále hladový po úspěchu. Jako já," uvedl Björndalen.

Slavný Nor přiznal, že po třech chybách na střelnici s dnešním vítězstvím nepočítal. "Myslel jsem, že nemám na zlato šanci. Jsem tu v dobré formě, ale střelba není optimální. Měl jsem docela štěstí," dodal.

Vytrvalostní závod na 20 kilometrů byl nesmírně vyrovnaný, prvních deset biatlonistů v cíli dělilo necelých padesát sekund. Björndalen triumfoval i přesto, že si vinou tří chybných výstřelů připsal stejný počet minut k celkovému času. To se na MS nepovedlo nikomu od vítězství Němce Kirchnera v roce 1991, který tehdy chyboval dvakrát. Norská hvězda zahájila cestu za zlatou medailí skvěle, na prvních dvou položkách byl Björndalen bezchybný. Jenže tři chyby na dalších dvou střelnicích ho v cíli donutily s napětím čekat na výkon soupeřů. Výkon druhého v pořadí Němce Christopha Stephana však Björndalena nezaskočil. "Čekal jsem, že zajede dobře. Zkraje sezony měl určité problémy, ale nyní se zlepšil hlavně ve střelbě," dodal. Ještě větším šokem byl výsledek Chorvata Jakova Faka. Jednadvacetiletý student, jehož dosud nejlepším výkonem bylo 14. místo ze sobotního sprintu, zahájil třemi nulami v řadě a útočil na titul.Minul pouze na poslední stojce, přesto vybojoval senzační bronzovou m edaili. Tu uhájil s náskokem pouhých devíti desetin sekundy před Francouzem Simonem Fourcadem.

"Jsem velmi překvapený. Můj celoživotní sen se stal skutečností," smál se bronzový Chorvat.

Z českých reprezentantů si nejlépe vedl Jaroslav Soukup, který chyboval jen jednou hned na úvodní položce. Jedenácté místo je jeho nejlepším individuálním výsledkem na MS a vyrovnání nejlepšího výsledku ve SP. "Dnes jsem závodil tak, jak umím, a věřím, že tak budu pokračovat i častěji," citoval server biatlon.cz Soukupa, jenž vyrovnal své dosud nejlepší umístění ze závodu Světového poháru, kterého dosáhl loni ve sprintu v Anterselvě

"Při první položce se mi v komoře vzpříčil náboj. Musel jsem potom znovu zamířit a ztratil trochu koncentraci. Je to škoda, ale na druhou stranu nevím, co by to se mnou udělalo před poslední položkou, kdybych jel bez chyby," dodal biatlonista, jenž mohl být v případě čisté střelby vicemistrem světa.

Mistr světa z roku 2005 Roman Dostál dojel čtyři příčky za ním. "Roky se zastavit nedají a mně bude v létě už devětatřicet. Na druhou stranu i v devětatřiceti letech se člověk může stále učit," uvedl Dostál s narážkou na první střelbu, při níž dvakrát chyboval.

"Zdálo se mi, že vítr zesílil, a tak jsem ještě oproti nástřelu znovu
seřídil mířidla. Byla to chyba," vysvětlil po svém prvním závodě po měsíční pauze.

Body do SP získali i zbylí dva Češi. Zdeněk Vítek s pěti trestnými minutami obsadil 29. místo, Michal Šlesingr byl 38. Do závodu znovu nenastoupil Emil Hegle Svendsen. Norský obhájce titulu se sice uzdravil, ale stále se necítil na to, aby mohl konkurovat nejlepším.

Ženy mají na programu svůj patnáctikilometrový vytrvalostní závod ve středu v 10:15 SEČ.

výsledky

Vytrvalostní závod (20 km):
1. Björndalen (Nor.) 52:28,0 (3 trestné minuty), 2. Stephan (Něm.) -14,1 (1), 3. Fak (Chorv.) -17,1 (1), 4. Fourcade -18,0 (2), 5. Ekholm (Švéd.) -26,3 (1), 6. Landertinger (Rak.) -36,0 (2), 7. Čerezov (Rus.) -37,8 (1), 8. Deryzemlja (Ukr.) -39,1 (2), 9. Sikora (Pol.) -44,9 (4), 10. Čudov (Rus.) -49,3 (2), 11. Soukup -1:13,7 (1), ...15. Dostál 1:59,7 (3), 29. Vítek -3:09,6 (5), 38. Šlesingr (všichni ČR) -3:51,9 (4).

Průběžné pořadí SP (po 17 z 26 závodů):

1. Sikora 658 b., 2. Björndalen 630, 3. Čudov 573, 4. Svendsen (Nor.) 570, 5. Greis (Něm.) 495, 6. Os (Nor.) 464, ...24. Šlesingr 224, 43. Vítek 112, 44. Soukup 110, 46. Dostál 102, 56. Holubec 78, 90. Moravec (všichni ČR) 9.

Čudov ceremoniál nakonec nebojkotoval

Ruský biatlonista Maxim Čudov nakonec nebojkotoval dodatečný medailový ceremoniál po stíhacím závodě a uznal, že Ole Einar Björndalen byl lepší. Fenomenální Nor v neděli nejdříve dostal minutovou penalizaci za zkrácení tratě a Čudov se na jeho úkor radoval z titulu mistra světa, jenže jury pak verdikt změnila a ponechala v platnosti původní výsledky.

Čudov cítil křivdu a zvažoval, že si dnes pro medaili nepřijde, ale nakonec si to rozmyslel. "Chtěl bych Olemu pogratulovat. Byl silnější a rychlejší než já," řekl novinářům.

I když Björndalenovo vybočení z předepsané trati stále považuje za porušení pravidel, s verdiktem se smířil a při norské hymně na počest vítěze si na výraz úcty sundal čepici. "Jury nakonec rozhodla takhle. My jsme stříleli a běželi nejlépe, jak jsme dokázali. Odvedli jsme svou práci. Nemůžeme ovlivnit, co dělá jury a naše svazy," uvedl.

Na mistrovství světa se musí stejně jako ostatní Rusové vyrovnat s nepříjemnou situací po usvědčení tří týmových kolegů Dmitrije Jarošenka, Albiny Achatovové a Jekatěriny Jurjevové z dopingu. "Ta situace mi hodně přitížila, v posledních třech dnech jsem spal jen čtyři až pět hodin. Je to pro mě i pro celý náš tým velmi těžké," svěřil se trojnásobný mistr světa.

Ani v nejmenším také nemá pochopení pro Rusy, kteří poslali švédským a francouzským biatlonistům e-maily, v nichž jim vyhrožují smrtí. "Nemůžu mluvit za všechny Rusy, ale tito lidé nepřemýšleli o tom, co dělají a co mohou svými činy způsobit," dodal.
 

 
« Zpět


Diskuse: "MS biatlon - Bjorndalen třetí zlato !!"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.