Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

MS Liberec - Na nejdelší trati se opět ukázalo, kdo je tady pánem

01.03.2009, 17:15,

( Dan Baran ) V posledním závodu libereckého MS se jela nejdelší distance na 50 km volně. Trať by dobře upravená a upravena prosolením a tak podmínky byly nakonec lepší než se čekalo. Celý závod se jel ve velké skupině, na jejíž špičce se vystřídala všechna velká jména běžeckého lyžování včetně Jiřího Magála. V závěru Peter Northug potvrdil svoji suverenitu a zvítězil před Rusem Vylegžhaninem a Němcem Angererem. Náš Martin Koukal skončil s Jiřím Magálem na sedmém a sedmnáctém místě po skvělém výkonu.


Dopoledne okolo desáté hodiny jsem se šel podívat na tratě. Hrubozrnný sníh a teplota okolo 4°C napovídaly, že dnešní trať bude těžká, což nahrává lehčím jezdcům, tedy i Kukínovi a Magimu. Prosolením se docílilo toho, že trať byla kompaktní a poměrně pevná. Ještě před startem jsem měl možnost mluvit s Johannem Olssonem ze švédského týmu, který si tratě pochvaloval i když litoval, že švédská hvězda Sodergren nebude moci startovat pro zranění. Šance jsme dávali Northugovi i když i u něj se mohla projevit únava, tradičním italským rivalům, německému týmu, který prokazuje vzestupnou formu a bez šancí jsme neviděli ani Finy a Rusy. Vzhledem k solidní trati jsme ani nepředpokládali roztrhání peletonu jako v případě štafety, kde v těžkých podmínkách rozhodovaly mimo jiné zvolené lyže a šťastná volba servismanů. Navíc povolená výměna lyží umožňovala případné změny. V případě Angerera právě to hodně napomohlo k medajli, protože před výměnou mu lyže vůbec nejely. Několik pokusů o únik peloton vždy dříve či později zlikvidoval a tak bylo jasné, že rozhodne konec závodu. V něm se svým typickým způsobem i po 50 kilometrech dokázal Northug vyrvat na čelo a nakonec jej udržel až do konce. Martinovi Koukalovi už v tomto místě docházelo a tak nedokázal zareagovat se špičkou a dojel na skvělém sedmém místě se ztrátou pouhých 8 sekund. Jiří Magál, který se celou dobu držel se špičkou dojel v balíku nakonec sedmnáctý. Naši potvrdili, že patří do špičky a z tohoto pohledu považuji nejen díky tomuto závodu šampionát jako úspěšný pro naše barvy.

A teď agenturní fakta:

Poslední závod mistrovství světa v Liberci vyhrál Nor Petter Northug, který dnes v maratonu na 50 kilometrů volnou technikou získal své třetí zlato na šampionátu. Třiadvacetiletý běžec na lyžích byl tradičně nepřemožitelný ve finiši a nechal za sebou na dalších medailových pozicích Maxima Vylegžanina z Ruska a Němce Tobiase Angerera. Nejlepší z českých reprezentantů Martin Koukal obsadil se ztrátou osmi sekund sedmé místo.

Koukal, mistr světa z této disciplíny z roku 2003, kdy se ještě jelo intervalově, dnešním výsledkem vyrovnal své umístění z volné padesátky na olympijských hrách v Turíně. "Mrzí mě, že to není aspoň malé pódium," řekl v cíli Koukal. I závodníci od čtvrtého do šestého místa totiž chodí na vyhlášení vítězů a dostávají malé ceny.

Krizi si prožil na čtyřicátém kilometru, nakonec byl ale rád. "Docela jsem si to užil, nebylo to špatné, ale ten závod zase udělal jeden člověk. Ostatní jezdí podle něj," ocenil vítěze.

V hlavní skupině se s ním až do posledního kilometru držel Jiří Magál, jenž obsadil 17. pozici s odstupem 17,5 sekundy. "Nejsem vůbec rád, protože tohle bylo pokažený mistrovství. Nejsem sprinter a neměl jsem na konci šanci," uvedl Magál.

Milan Šperl a sprinter Dušan Kožíšek tempu hlavní skupiny nestačili a obsadili místa ve čtvrté desítce. Závěrečný závod MS neabsolvoval jediný český medailista z Liberce Lukáš Bauer, jenž po nevydařené štafetě své působení na šampionátu ukončil.

Závod s hromadným startem se vyvíjel tradičně a od prvních kilometrů bylo jasné, že v úvodu se závodit nebude. Nízké tempo způsobilo, že všichni kvalitní běžci se drželi ve velké skupině, v níž bylo i kompletní české kvarteto. Pole se trochu roztrhalo při prvním přezouvání lyží, ale o chvíli později se všichni opět sjeli. Na 20. kilometru se tak v balíku držel i Kožíšek, který je přitom ryzím sprinterem.

O tempo se na začátku závodu staral Rakušan Christian Hoffmann, pak otěže převzali Italové, ale na špici se pohybovali všichni favorité včetně Rusů a Norů. Nečekaně ztráceli Němci, druzí ve štafetě. V polovině se pokusil ujet Ital Cristian Zorzi a po chvíli měl náskok kolem 12 sekund. Po pěti kilometrech ho vláček ostatních dojel a začalo se trochu zrychlovat díky Švýcaru Remu Fischerovi. Tempu nestačili Kožíšek a Šperl.

O chvíli později v čele závodu začali spolupracovat Francouzi Jean Marc Gaillard a zejména Vincent Vittoz, za nímž se vyvezl Northug. Jejich malý náskok ale startovní pole zlikvidovalo díky Angererovi a také Magálovi, který na 37. kilometru po skvělé taktické jízdě dokonce vedl.

Na špici se střídali adepti na medaili, český závodník se však držel s nejrychlejšími, s desetisekundovou ztrátou jel kolem dvacáté pozice Koukal. Tempo se ale trochu zpomalilo a v balíku jelo zhruba 25 lyžařů pohromadě. Poslední přezutí lyží na necelém čtyřicátém kilometru na pořadí nic nezměnilo, ale Magál jezdil aktivně a pořád se držel mezi nejlepší pěticí. Pomalu dopředu se posouval i Koukal.

Opravdu závodit se naplno začalo až v posledním okruhu asi tři kilometry před cílem, kdy se pustil do tempa nejprve Ital Pietro Piller Cottrer, po něm obávaný spurtér Northug a jeho krajan Tord Asle Gjerdalen. V posledním kopci to zkusil Angerer, ale Northug jeho nástup zachytil a do cílové rovinky vjel jako první.

I když mu velký odpor kladl především Rus Vylegžanin, své třetí zlato po skiatlonu a štafetě si vzít nenechal. Northug se tak vyrovnal Aino-Kaise Saarinenové na pozici nejúspěšnějšího účastníka MS, Finka má nicméně vedle tří zlatých ještě bronz.

"Byl to skvělý závod, taktický, s parádním finišem," uvedl Northug. Snažil se s Vittozem ostatním ujet, ale nakonec závod dospěl do finiše, který je jeho silnou zbraní. "V závěrečném kole jsem se snažil zrychlit před posledním kopcem, ale soupeři se mě udrželi," řekl. Bylo prý pro něj důležité, že z posledního kopce jel na prvním místě. "Ve finiši na mě útočili, já byl navíc velmi unavený, ale věřil jsem," dodal.

První bronzovou medaili pro Německo v Liberci získal Angerer a připojil ho tak k osmi stříbrům, které získali už dříve jeho krajané.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci - běh mužů na 50 km volnou technikou s hromadným startem:

1. Northug (Nor.) 1:59:38,1, 2. Vylegžanin (Rus.) -0,7, 3. Angerer (Něm.) -2,0, 4. Di Centa (It.) -4,0, 5. Dolidovič (Běl.) -5,6, 6. Sommerfeldt (Něm.) -7,5, 7. Koukal (ČR) -8,1, 8. Kattilakoski (Fin.) -8,4, 9. Vittoz (Fr.) -9,1, 10. Rehemaa (Est.) -9,2, ...17. Magál -17,5, 33. Šperl -3:52,7, 35. Kožíšek (všichni ČR) -4:30,4.

 

 

 
« Zpět


Diskuse: "MS Liberec - Na nejdelší trati se opět ukázalo, kdo je tady pánem"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.