Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

MS Liberec - Norové to neměli až tak jednoduché...

27.02.2009, 19:06,

( Dan Baran ) – Na dnešní štafety mužů přišlo rekordních 37000 diváků v očekávání medajlí našeho kvarteta. Už ráno v devět hodin jsem byl v testovací zóně a pozoroval jsem našeho servismana Pešinu, zkoušejícího skluznost lyží. Podklad nebyl z nejrychlejších a hodinu od hodiny se jeho tvrdost zmenšovala. Bylo jasné, že to bude dřina...


V deset hodin jsem byl přítomen natáčení ČT, které mělo za úkol přiblížit divákům štafetovou předávku na stadioně. Je důležité sladit co nejrychlejší rozjezd startujícího s dojíždějícím závodníkem tak, aby došlo k dotyku v horní polovině těla v rámci vymezené zóny. Hlavní aktéři Radim Nyč a Míra Petrásek. Hlava by chtěla, ale tělo se už vzpírá říkal zadýchaně Radim. A tak jsme raději zkusili natipovat první tři týmy – shodli jsme se jednoznačně na Norech a Finech, další se tam objevili naši, Rusové a Švédi. Italové, Kanada nebo Německo důvěru moc neměli. Ale člověk míní a sport mění. Konečně, výsledek je už asi znám. Důvod neúspěchu naší reprezentace se nedá jen tak jednoznačně určit. Faktorů bude víc – obrovský tlak, nemoci před šampionátem, servisní podmínky finančně nesrovnatelné se skandinávskými zeměmi nebo Německem, omezená základna špičkových závodníků. Nic z toho jakoby nikdo nebral v potaz. A domácí prostředí ? Dle mého názoru spíš nevýhoda. Zvykli jsme si na výsledky jakoby to bylo samozřejmé. Podívejme se třeba na ruskou sbornou. Také se jí nedaří a to mají určitě širší základnu. Trenér Petrásek nemusí házet flintu do žita. Servisní tým odvedl svoji práci dobře, do dnešního dne jeli naši solidně. Jestli se Martin Jakš nepotkal s formou či neunesl tlak domácího prostředí, to ví jen on sám. I to prostě ke sportu patří a on má vše ještě před sebou. Je mi jasné, že Magi i Kukín moc chtěli medajli, Lukáš určitě také , naštěstí má už splněno. Chápu, že jsou asi rozčarovaní a že nabraná ztráta byla příliš vysoká. Prostě se nám to dnes nevydařilo. No a co. Zapomněli jsme na stříbro, deváté a dvanácté místo ve skiatlonu nebo Razýmův skvělý sprint? A je tu ještě padesátka, i když z měkké trati naši asi jásat nebudou. Neúspěch tady nevidím. Podmínky byly složité a kromě výkonů rozhodovaly opravdu i takové důležité věci, jako je přístup výrobců ve výběru lyží, finance na servis a přípravu a další. Většina fanoušků netuší, jaké maličkosti kolikrát rozhodují o úspěchu a neúspěchu v běžeckém lyžování. A proto nezatracujme naše borce jen proto, že nevyšel jeden jediný závod. Dnes jsem celý závod strávil ve startovací zóně společně s trenéry a servismany a byl to pro mne i přes výsledek příjemný zážitek. Uvědomil jsem si opět, jak na rozdíl třeba od fotbalu je to těžký, někdy i nespravedlivý sport. Přesto ho mám rád. A tak jsem se na památku našeho MS alespoň vyfotil s Lukášem Bauerem.

A teď fakta :

Domácí reprezentanti ztratili šanci na úspěch hned v úvodu závodu na 4x10 kilometrů, neboť Jakš se udržel v hlavní skupině jen dva kilometry. Potom začal ztrácet a jeho manko na nejlepší dramaticky narůstalo. Po třech kilometrech už jezdil na dvanácté pozici a na první místo měl překvapivou ztrátu 17 sekund.

Lukáš Bauer vyhlíží dojezd Martina Jakše.


Jeho odstup na špici závodu se navíc stále zvyšoval a Bauerovi předával štafetu se ztrátou dvou minut a 20 sekund, která se prakticky nedala dojet. "Prostě nemám formu. Nevím, jak je to možné," prohlásil v cíli Jakš. Kouč české reprezentace Miroslav Petrásek rovněž neměl vysvětlení. "K tomu se nedá nic říct, prostě jsme zklamali," řekl Petrásek.
Pole hned na prvním úseku roztrhal Kanaďan Devon Kershaw, který si přivezl v zádech pouze Němce Jense Filbricha. Ostatní favorité včetně Norů a Finů nečekaně ztráceli.
Nedařilo se ani Bauerovi. Stříbrný medailista ze závodu na 15 km klasicky nejenže soupeře nedojel, ale také v jeho případě ztráta narůstala. "Vůbec mi to nejelo, přitom včera to byl dobrý trénink," kritizoval se Bauer a prohlásil, že možná nenastoupí do nedělní padesátky.
Čelo závodu se promíchalo a na třetím úseku ujeli všem ostatním Němci a Finové. Favorizovaní Norové sice ztráceli 20 sekund, ale skvělý výkon Toe Ruuda Hofstada na třetím úseku a hlavně finišmana Northuga závod rozhodl. Vítěz skiatlonu posledního člena německé štafety Teichmanna dojel a v cílové rovince ho podle očekávání hravě předstihl.


Magál, jenž běžel na třetím úseku, bral dnešní závod jako vrchol kariéry. "Nechápu, co se stalo," hlesl v cíli. "Kdyby tady nebyli diváci, tak jsem snad nedojel. Je to hrozný pocit," prohlásil zkroušeně. "Tohle byl snad nejhorší sportovní zážitek, co jsem zažil," uvedl.

Hjelmeset toho po dojezdu měl plné zuby.

Pro finišmana Martina Koukala už bylo v závěru obtížné se motivovat, když běžel s hrůzostrašným mankem. "A to na mě ještě diváci křičeli, ať se šetřím na padesátku. Hrůza. Prostě jsme to všichni pokazili, nedá se k tomu nic jiného říct," prohlásil bývalý světový šampion.
Štafeta mužů na 4x10 km:
1. Norsko (Rönning, Hjelmeset, Hofstad, Northug) 1:41:50,6, 2. Německo (Filbrich, Angerer, Göring, Teichmann) -2,6, 3. Finsko (Heikkinen, Jauhojärvi, Kattilakoski, Nousiainen) -43,9, 4. Itálie -1:22,4, 5. Kanada -1:31,3, 6. Švédsko -2:13,1, 7. Švýcarsko -2:43,8, 8. Estonsko -2:43,8, 9. Francie -3:09,7, 10. Kazachstán -3:44,8, ...12. Česko (Jakš, Bauer, Magál, Koukal) -5:01,7.

 

 
« Zpět


Diskuse: "MS Liberec - Norové to neměli až tak jednoduché..."
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.