Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

MS Liberec - Razým s Jakšem bez postupu, ženy desáté.

25.02.2009, 18:31,

Všechno špatně, mohli si říct po dnešním sprintu dvojic klasickou technikou na mistrovství světa čeští lyžaři. Martin Jakš nejprve v prvním kole upadl, potom mu došly síly, Aleši Razýmovi zase vůbec nejely lyže. Místo soubojů s nejlepšími nebyli ani ve finále. Výkon české dvojice značně narušil plány kouče Miroslava Petráska na složení štafety, kterou měl v pátek rozbíhat právě Jakš.


Materiál a mazání je v Liberci pro český tým už skoro noční můrou. Po skvělém taktickém manévru při klasickém patnáctce, kde i díky výběru lyží s mikrokontaktem získal stříbro Lukáš Bauer, se servismanům nedaří. Lyže přestaly jet nejlepšímu českému běžci ve skiatlonu, přehmat ve výběru lyží předvedli ve stíhacím závodu na malém můstku sdruženáři a případ Razým je samostatnou kapitolou. Nejprve měl špatný pocit v úterý při sprintu, v němž byl senzačně šestý, dnes kritizoval materiál naplno.

Někteří lyžaři dnes sáhli pro mikrokontakty. "Já na nich jezdit nemůžu, protože mám hrozné," tvrdil Razým. Jel na voscích a během závodu si nechal lyže přemazat. "Zdálo se mi, že na ně musím moc zatlačit, abych se z toho odrazil. Nevím, jestli na tratích je to jiné než na testovacích drahách." Podle něj bylo štěstí, že do finále nepostoupili. "Vůbec nevím, co bychom tam dělali. To bychom dostali kolo s tím, co jsme měl na nohách," řekl.

Lyže i vázání chtěl před sezonou vyměnit, aby měl stejnou značku jako jeho tréninkový parťák Dušan Kožíšek a mohli testovat spolu. "Ale nevyšlo to, přednost dostali jiní," uvedl Razým. Jeho problém dnes nebyl v mazání, ale ve struktuře materiálu. "To si musejí sáhnout do svědomí výrobci, co nám nabídli nebo ne," prohlásil. Před sezonou si objednal dvacet párů, ale čtyři si musel koupit ze svého. Bauer má na sezonu kolem šedesáti párů. "Možná, že si dneska moc stěžuju, ale tohle je pravda," dodal Razým.

Naopak v Jakšově případě nebyl problém v lyžích, ale ve formě. V prvním kopci se cítil dobře, ale pak měl kolizi, upadl a od té doby se trápil. "Byl jsem tuhej a jelo se mi špatně. Rád bych řekl, že to bylo pádem, ale dneska jsem nebyl úplně v optimální formě," řekl bez výmluv. Na závod se přitom těšil. "Ráno jsem se cítil dobře, ale v závodu to bylo strašné. Rád bych věděl proč, ale lyžema to nebylo," konstatoval.

Česká ženská dvojice  ve finálové jízdě zaostávala už od začátku a její ztráta na čelo se postupně zvětšovala. Za finskými vítězkami dojela o necelé dvě minuty později. Už jen účast ve finále je však úspěchem: domácí reprezentantky původně neměly ve sprintu dvojic ani startovat. Nakonec se postaraly o první českou finálovou účast v krátké historii této disciplíny na mistrovství světa.

Finské vítězky si počínaly suverénně: Kuitunenová od startu unikala poli závodnic a stupňovala tempo. Stříbro získaly v závodě na 1,3 kilometru klasickou technikou Švédky a třetí skončily Italky.

Závod ve sprintu dvojic na mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci vyhrála norská dvojice Johan Kjölstad a Ola Vigen Hattestad před Němci Tobiasem Angererem a Axelem Teichmannem. Třetí místo obsadilo finské duo Ville Nousiainen - Sami Jauhojärvi. České duo Martin Jakš s Alešem Razýmem vypadlo už v kvalifikaci.

Vyrovnaný závod se rozhodoval až v závěrečných stovkách metrů. Nejvíce sil si do nich pošetřil úterní mistr světa z individuálního sprintu Ola Vigen Hattestad. Těsný souboj mezi Němcem Teichmannem a Finem Jauhojärvim rozhodla až cílová fotografie - ke spokojenosti prvního jmenovaného.

Výsledky

Ženy (6x1,3 km klasicky): 1. Finsko (Saarinenová, Kuitunenová) 19:43,7, 2. Švédsko (Olssonová, Anderssonová) -20,0, 3. Itálie (Longaová, Follisová) -23,8, 4. Japonsko -25,2, 5. Norsko -47,7, 6. Kanada -1:03,6, 7. Německo -1:08,0, 8. Kazachstán -1:09,1, 9. Rusko -1:39,7, 10. Česko (Janečková, Rajdlová) -1:54,2.

Muži (6x1,6 km klasicky): 1. Norsko (Kjölstad, Hattestad) 22:48,5, 2. Německo (Angerer, Teichmann) -0,5, 3. Finsko (Nousiainen, Jauhojärvi) -0,5, 4. Rusko -2,2, 5. Francie -3,0, 6. Švédsko -4,3, 7. Kazachstán -5,8, 8. Estonsko -8,7, 9. Kanada -9,7, 10. Japonsko -10,3, ...12. Česko (Jakš, Razým) vypadlo v kvalifikaci.
Kvalifikace

Dvojice českých reprezentantů obhajovala bronzové medaile, které na minulém šampionátu v Sapporu získali Dušan Kožíšek s Milanem Šperlem. Na nejlepší však Češi nestačili už od úvodu kvalifikační jízdy.

Podíl na českém výsledku měl i brzký pád, který potkal Martina Jakše po kolizi s Polákem Maciejem Kreczmerem. "Přišlápl mi tam hůlku, ztratil jsem rovnováhu, a když jsem se chtěl opřít hůlkou, tak se mi zabořila do půlky do sněhu. Od té doby jsem se trápil," řekl Jakš.

Stíhací jízda byla marná, Jakš i Razým na soupeře postupně ztráceli. V cíli zaostali o 42,6 vteřiny za Finskem, vítězem jejich kvalifikační jízdy.

České muže překvapivě zastoupilo duo Kamila Rajdlová a Ivana Janečková. Domácí reprezentantky se své rozjížďce nabraly velkou ztrátu na vítězné Finky i druhé Italky, držely se ale dohled německého a švédského dua. V cíli jim patřilo páté místo, ze kterého postoupily časem.

Výsledky

Ženy 6x1,3 km klasicky): 1. Finsko (Saarinenová, Kuitunenová) 19:45,1, 2. Norsko (Jacobsenová, Östbergová) -5,1, 3. Itálie (Longaová, Follisová) -6,9, ... 10. Česko (Janečková, Rajdlová) -21,5.

Muži (6x1,6km klasicky): 1. Norsko (Kjölstad, Hattestad) 21:59,0, 2. Rusko (Parfenov, Kirjukov) -0,7, 3. Japonsko (Honda, Onda) -0,7, ... 15. ČR (Jakš, Razým) -47,1.
 

 
« Zpět


Diskuse: "MS Liberec - Razým s Jakšem bez postupu, ženy desáté."
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.