Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

MS Liberec - Ve sprintu Razým na skvělém šestém místě.

24.02.2009, 19:00,

( Dan Baran ) Po dni volna pokračoval dnes šampionát sprinty žen a mužů. Očekávali jsme hlavně Kožíškův den, nicméně po jeho nezdařeném postupu z kvalifikace zazářil Aleš Razým. Po prvním kole si liboval, že se mu jelo velmi dobře. " Nikdo ode mne nic nečeká a ani já nemám nějaké velké ambice. Jindy bývám nervózní, ale na dnešek jsem i kupodivu dobře spal. Ale myslel jsem si, že mám zatáčky dobře najeté, ale trochu jsem v tomhle kole zaváhal. Vypadá to, že postoupím a tak si na to dám větší pozor" říkal uvolněně.


Ale další kolo jel skvěle a hlavně nebojácně. Zkušeně si udržoval po většinu závodu kontakt a potom v závěru přidal jako starý mazák. Nakonec postoupil až do finále. Tam rozhodla trochu únava a i to, že na dnešní druh sněhu zatím nemá úplně srovnatelné lyže se špičkou. Každopádně šesté místo je nádherné a hovoří o vyrovnanosti našeho týmu. Po závodě jsem hovořil s naším servismanem Pešinou a trenérem Petráskem a v servisní kabině panovala skvělá nálada a točený Staropramen. Zítra pojede Razým s Jakšem týmový sprint a tak bude zase komu fandit. Trenér má o sestavě na štafetu už jasno, ale z taktických důvodů jsem se ani nepokoušel jména vypátrat. Alespoň jsme podiskutovali o podmínkách šampionátu, mazání a o lyžích, lae o tom později pojednám ve zvláštním článku. Takže ještě fakta:

Přestože letošní mistr světa do 23 let Razým skončil ve finálovém běhu poslední šestý, dosáhl mezi seniory největšího úspěchu v kariéře. Zároveň se po stříbru Lukáše Bauera z klasické patnáctky postaral o druhý nejlepší výsledek českého lyžování v Liberci.

V jízdě o medaile Razým předvedl nebojácný výkon, přestože se od startu držel na posledním místě. Do cílové rovinky vjel těsně za nakonec pátým Švédem Marcusem Hellnerem, ale už nenašel síly na to, aby ho předjel.

"Už jsem byl dost tuhej," přiznal Razým České televizi v cíli. "Nejely mi už tolik lyže, snad tím, že mrholilo," dodal.
Do finále se přitom Razým probojoval až z nepostupové třetí pozice svého semifinálového běhu, který vyhrál Nor Kjölstad před Morilovem. Právě o druhém postupovém místě rozhodl až fotofiniš, bohužel v neprospěch českého reprezentanta.

Ten tak spolu se čtvrtým Colognou musel čekat na výsledek druhého semifinále.

Jenže to bylo v těžkých podmínkách od začátku pomalejší. A když vítězný Nor Hattestad protnul cílovou pásku v horším čase než Razým, mohl se mladý Čech stejně jako vítěz letošního Tour de Ski Cologna radovat z postupu.

Zlatou medaili v ženském sprintu získala Italka Arianna Follisová před Američankou Randallovou a Muranenovou z Finska. Čtvrtá skončila vítězka kvalifikace Ruska Matvějevová.

SPRINTY - FINÁLE

MUŽI (1,6 km volně): 1. Hattestad (Nor.) 3:00,8, 2. Kjölstad (Nor.) -0,4, 3. Morilov (Rus.) -1, 4. Cologna (Švýc.) -2,1, 5. Hellner (Švéd.) -2,3, 6. Razým (Česko) -2,7, .. 41. Kožíšek (oba ČR) - nepostoupil do čtvrtfinále.
ŽENY (1,3 km volně): 1. Follisová (It.) 2:39,3, 2. Randallová (USA) -0,6, 3. Muranenová (Fin.) -0,7, 4. Matvějevová (Rus.) -1,7, 5. Ingemarsdotterová -3,8, 6. Olssonová (obě Švéd.) -5,9, ...47. Nývltová -12,42, 51. Erbenová (obě ČR) -13,90 - nepostoupily do čtvrtfinále.
Kvalifikace nevyšla Kožíškovi, Erbenové ani Nývltové

Kvalifikaci sprinterů na 1,6 km volnou technikou vyhrál Nor Johan Kjölstad. Aleši Razýmovi patřila v postupující třicítce 14. pozice, na vítěze ztratil necelých pět sekund.

"Z kopců se to umydluje, člověk může lehce lehnout, když nebude dávat pozor," upozornil na zrádnost trati Razým. Letos ne vlastní vinou upadl při Světovém poháru v Novém Městě. O případné změně taktiky kvůli novému poznatku z trati ale zatím nepřemýšlel.

Když chtěl dnes zrychlit, připadal si pomalý. "Naštěstí jsem postoupil," ulevilo se mu. Únavu cítil i v zatáčkách při sjezdech. "Už jsem měl trochu tuhý nohy, trochu dost, není to tak jednoduché, jak jsem myslel," uvedl.

Dušan Kožíšek na trati sprintu

Naopak dál neprošel druhý český zástupce Dušan Kožíšek.

Jeho ztráta na vítězného Nora byla téměř jedenáctivteřinová a bronzový medailista z týmových sprintů z posledních dvou mistrovství světa dojel na 41. pozici.

"Bolelo to v závěru, v cílové rovince jsem byl už kyselej," řekl. Únava mohla vyplynout i z nemoci, která ho krátce před MS trápila. "Bojoval jsem s tím. Ale ještě na posledním kopci jsem byl desátý, takže mě to umístění překvapilo," uvedl Kožíšek.

Zklamání bude léčit další přípravou na závody, neboť dnešní start byl jeho první a nejspíš i poslední na MS. "Zklamání to je, ale každý den není posvícení. Ale je pravda, že jsem nepočítal, že bych nepostoupil. Snad uspěji v dalším závodu v Lahti," upnul se sprinter na finské dějiště, kde při SP už dvakrát skončil šestý.

Druhé místo obsadil Američan Andrew Newell, třetí byl Rus Alexej Peťuchov.

Největší favorit, Ola Vigen Hattestad z Norska, který letos vyhrál ve Světovém poháru už pět sprinterských klání, skončil šestý.

Helena Erbenová

V ženském sprintu se podle očekávání neprobojovaly mezi třicítku nejlepších obě české reprezentantky. Eva Nývltová byla s mankem 12,42 sekundy na vítězku na 47. místě, Helena Erbenová dokončila kvalifikaci na 51. pozici se ztrátou 13,90 sekundy na nejrychlejší ženu.

Domácí reprezentantky si stěžovaly hlavně na to, jak těžké podmínky na trati vládly.

Eva Nývltová při soutěži sprintu

"Trať je zledovatělá, jako jedno velké zrcadlo. Lyže na tom smekají a já se na takové trati vůbec neumím srovnat. Ve sjezdu jsem měla co dělat, abych to vůbec ustála, navíc nohy po tom stoupání pěkně bolí," popsala kvalifikaci česká lyžařka Nývltová.

Erbenová prý před závodem tajně pomýšlela na čtvrtfinálovou účast, ale závod jí přinesl zklamání jako Nývltové.

"Lyže na tom umydleném sněhu lítají do stran, člověk musí hlídat každý krok, aby nespadl na zem. Neumím na tom jezdit a bylo to pro mě hrozně těžké," řekla Erbenová.

Třináctisetmetrovou trať nejlépe v kvalifikaci zvládla Ruska Natalia Matvějevová.

sprinty - kvalifikace

ŽENY (1,3 km volně):
1. Matvějevová (Rus.) 2:45,50, 2. Follisová (It.) -1,92, 3. Muranenová (Fin.) -2,42, ...47. Nývltová -12,42, 51. Erbenová (obě ČR) -13,90 - nepostoupily do čtvrtfinále.

MUŽI (1,6 km volně):
1. Kjölstad (Nor.) 3:02,05, 2. Newell (USA) -1,90, 3. Peťuchov (Rus.) -1,92, ...14. Razým -4,90, 41. Kožíšek (oba ČR) -10,43 - nepostoupil do čtvrtfinále.


 

 
« Zpět


Diskuse: "MS Liberec - Ve sprintu Razým na skvělém šestém místě."
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.