Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

MS Liberec - Ženské štafety bez překvapení

26.02.2009, 20:25,

( Dan Baran ) Dnešní den byl ve znamení štafet žen na 4x5 km. Naše štafeta určitě nebyla lídrem, přesto jsem čekal na to, jak se s tím naše děvčata popasují. Bohužel se už rozhodlo v prvním úseku, kdy Eva Skalníková nabrala ztrátu dvě minuty na čelo závodu. Konečné třinácté místo je tedy nejhorším výsledkem českého družstva v této kategorii na MS. Hovoří to jasnou řečí o stavu našeho ženského lyžování, kde kromě Kamily Rajdlové chybí výraznější závodnice nejen pro štafetu.

Finské běžkyně na lyžích obhájily na mistrovství světa v Liberci zlaté medaile ve štafetě na 4x5 km. Pro stříbrné medaile si doběhly Němky, bronz získalo švédské kvarteto.

Běžkyně Finska byly pasovány do role favoritek už před závodem, neboť v jejich sestavě nechyběly dvojnásobná zlatá medailistka z Liberce Aino Kaisa Saarinenová ani její partnerka ze sprintu dvojic Virpi Kuitunenová. Ta předávala po druhém úseku v čele závodu již s více než půlminutovým náskokem Riittě-Liise Roponenové.

Po dalším pětikilometrovém úseku však bylo vše jinak. Ztrátu totiž smazala Norka Kristin Steiraová, navíc předávala s osmisekundovým náskokem své kolegyni. Saarinenová však na posledním úseku potvrdila roli nejlepší současné běžkyně a doběhla si s přehledem pro třetí liberecké zlato. V dramatickém souboji o další medailové pozice pak zbyly oči pro pláč právě Norkám.

Osud českého družstva byl prakticky zpečetěn už po prvním úseku, kdy byly domácí závodnice poslední s více než dvouminutovou ztrátou. Rajdlová manko na další štafety stáhla a předávala jako čtrnáctá, ještě o příčku výš posunula na závěrečném kilometru české barvy finišmanka Erbenová.

Štafeta 4x5 km ženy:

1. Finsko (Muranenová, Kuitunenová, Roponenová, Saarinenová) 54:24,3, 2. Německo (Zellerová, Sachenbacherová-Stehleová, Gössnerová, Nystadová) -13,0, 3. Švédsko (Anderssonová, Norgrenová, Haagová, Kallaová) -13,4, 4. Norsko -16,1, 5. Itálie -52,5, 6. Polsko -1:12,1, 7. Japonsko -1:16,1, 8. Rusko -1:37,4, 9. Francie -1:40,1, 10. Bělorusko -2:24,8, ...13. Česko (Skalníková, Rajdlová, Janečková, Erbenová) -3:09,1.