Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

Pozvánka do Oberhofu

16.08.2011, 22:57,

Že jsme pro vás připravili čtyřdenní tréninkový kemp v Oberhofu, na nějž se můžete přihlásit zde, z našich stránek již dávno víte. Kdo zde ale ještě nebyl, určitě uvítá informace od profíka. Prostředí v Oberhofu pro vás popsal Jiří Horčička, nastupující generace českého běžeckého lyžování a člen tréninkové skupiny kolem Lukáše Bauera pod vedením reprezentačního trenéra Míry Petráska.


V první polovině července jsme s reprezentačním družstvem České republiky v běhu na lyžích absolvovali dvanáctidenní soustředění v německém Oberhofu. Tato oblast patří k obvyklému místo pro naši přípravu a ani letos jsme zde nebyli poprvé. V loňském roce zde byla naše tréninková skupina kolem Lukáše Bauera čtyřikrát.

 

Oberhof je asi největší německé středisko co se týče severských zimních sportů. Němci zde postavili svoji tréninkovou centrálu a umístili do tohoto města veškeré zázemí. Sídlí zde také klub, který bychom mohli s přirovnáním k našim podmínkám nazvat „německá Dukla“. K dispozici jsou zde dvě dráhy pro kolečkové lyže, z nichž jedna vede po zimních tratích Tour de Ski. Dále je zde samozřejmě kompletní funkční laboratoř, přičemž vyšetření na páse se nedělá při běhu na běhátku, ale přímo na kolečkových lyžích. Ideální podmínky dotváří upravovaný cca 5 km dlouhý okruh pro běh, atletický stadion a posilovna, ale především je Oberhof proslavený lyžařským tunelem DKB Ski halle. Kvůli tomuto skvostu sem jezdí sportovci i z jiných zemí. My zde pravidelně potkáváme, samozřejmě kromě německé reprezentace, také reprezentanty Ruska, Švýcarska a několik dní po nás přijeli i Norové včetně P. Northuga.

 

Proč je o tunel mezi lyžaři takový zájem, když můžou lyžovat třeba na ledovci? Jsou asi dva hlavní důvody. První je ten, že tunel neleží ve vysoké nadmořské výšce jako ledovce, a proto je zde možné trénovat úplně jinak. Sportovci nemusí dávat pozor na přetrénování, které je při tréninku ve vysoké nadmořské výšce obvyklé. A druhý důvod je, že v tunelu je relativně stálá teplota asi kolem minus 3 až minus 5 stupňů Celsia. Takže je možné jezdit na tuhé vosky, navíc ve stabilních „klimatických“ podmínkách. Což přes léto a většinou až do konce října není na ledovci možné.

 

Oberhofský tunel se trochu podobá zimnímu stadionu a oproti dvěma podobným na severu Evropy je postavený na povrchu. Základ tvoří centrální hala, kde se vyrábí sníh a rozváží se do zbytku tunelu. Odtud vychází tři okruhy, nejdelší měří asi 700 metrů a je na něm asi nejdelší kopec dlouhý cca 80 metrů. Další dvě trasy jsou slepé - vyrazíte tunelem z centrální haly a po přijetí k velkým vratům se otočíte a zase jedete zpátky. První rovinatější měří asi 400 metrů, druhá s prudkým, skoro stromečkovým kopcem asi 300 metrů. Samozřejmě je vše vymyšleno tak, aby okruhy na sebe navazovaly, takže se dají spojit v jeden velký okruh. Objet nejdelší kolo trvá volnou jízdou asi 5 minut.

 

Režim v tunelu je rozdělen na dvě části:
- tzv. elite hours, kdy do tunelu můžou jen závodníci nebo zkušení lyžaři (denně od 7:00 do 11:00 hodin a od 15:00 do 17:00 hodin). Tyto hodiny jsou samozřejmě dražší.
- ve zbylých hodinách je tunel přístupný všem.

 

Existuje také limit kapacity, takže se nemusíte bát, že pojedete ve frontě. Určitě je ale nutné dát pozor na teplotní přechody, hlavně pokud je v létě horko. Loni jsme si užili venku 30 stupňová horka, kdy jsme do tunelu přicházeli jenom v kraťasech s lyžema na zádech a v tunelu to byl vždy docela šok. Já to řeším tak, že se na prvních 10 až 15 minut víc obleču a jezdím s šátkem-buffem přes obličej. A po každém náročnějším tréninku se před vyjetím jdu do šaten převléci do suchého a zase teplejšího.

 

Co se týče mazání, je to docela jednoduché. Vždy mažeme tuhé vosky. Většinou mažeme Rode super minus 1 až minus 3, případně Swix VR 60, vždy s dobře zažehleným grundem. Někdy se stane, že se sníh trochu solí a pak je určitě výhodnější mazat klistr. Tunel se upravuje normální rolbou, ale ne nějak pravidelně. Přijde mi, že se úprava tratí řídí podle německé reprezentace. Sníh zde vyrábí speciální děla, takže se naprosto liší od normálního technického sněhu - připomíná vatu a má se asi podobat prašanu. Pokud chytnete den, kdy se zasněžuje, je jízda částí centrální haly jako průjezd sněhovou bouří po smirkovém papíru. Opravdu to hrozně nejede.

 

A jaký je náš denní režim na takovém soustředění? Do tunelu chodíme jednou denně, většinou na 2 až 2,5 hodiny. Jezdíme převážně klasiku, protože ta je na kolečkových lyžích značně odlišná od té na sněhu, na rozdíl od skatu. Svůj účel hlavně pro trénink techniky tunel určitě splní, i profilově je dobrý. Ale musím přiznat, že někdy je poslední půl hodina na tréninku hodně dlouhá. Dokonce jsme si se správcem tunelu domluvili, že nám pustí naše písničky, pokud jsme byli v tunelu sami.

 
« Zpět


Diskuse: "Pozvánka do Oberhofu"
Datum: Jméno: Komentář:
15.11.2011, 09:22 CFL lighting CFL lighting
19.04.2013, 11:13 buttlfy
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.