Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

Příprava lyží na první sníh

23.11.2008, 11:18,

Sezóna je tady a my jsme vytáhli „kostlivce“ ze skříně. Obrazně řečeno, myslím tím naše lyžičky, které je potřeba „oprášit“ a připravit na první sníh. Pokud ještě voní novotou, protože nám je přinesl Ježíšek v osobě sportuchtivého partnera, i tak je potřeba s nimi něco udělat. Více po otevření článku....


Některé specializované prodejny dodávají lyže zákazníkovi tzv. pod parafínem, znalí lyžaři si je takto konzervují na konci sezóny. Pokud jsou lyže ještě neparafínované, je dobré je nejprve upravit fibertexovou utěrkou, doporučujeme Swix fibertex, který odstraní mikroostny z nové skluznice či skluznice po strukturování.fiberobrfiberPokud jsme zapomněli lyže parafinovat nebo jsme se jim poněkud nevěnovali s parafinováním v průběhu sezóny a skluznice je zoxidovaná, můžeme použít Swix fibertex T0266N. Každopádně jakýkoliv fibertex je lepší než nic. Strhneme tedy nežádoucí chloupky a oxidaci a můžeme přistoupit k dalším úpravám. Na klasických lyžích je nutné oddělit mazací komoru pro stoupací vosky dle váhy lyžaře, nejlépe ve specializovaných prodejnách pomocí flextesteru. Tuto komoru je potřeba zdrsnit příčně brusným papírem o hrubosti 160-180 tak, aby stoupací vosky dobře držely. POZOR!! Komoru pro stoupací vosky nikdy neparafinujeme !!!

Pokud nejsou lyže již parafínované, musíme skluzné plochy natáhnout parafínem. Druhy používaných parafínů zaleží na vaší tobolce, obecně jsou používané tzv. LF parafíny s obsahem fluoru, které jsou dobré pro tzv. promaštění skluznice, ale používat lze i HF parafíny. Obecně platí pravidlo, že čím častěji parafinujeme, tím zlepšujeme vlastnosti skluznice. Na skluzné plochy nanášíme parafíny buď nakapáním přes žehličku u tvrdých druhů, či kostku parafínu krátce nahřejeme o plochu žehličky a natíráme na skluznici. Není nutná příliš silná vrstva, protože parafín se poté stahuje a zbytečne tedy plýtváme. Důležitá je rovnoměrná tenká vrstva. Parafín poté zažehlíme žehličkou, u které nastavíme doporučenou teplotu udávanou výrobcem u jednotlivých druhů vosků. Lyže po zažehlení necháme dostatečně vychladnout, parafín stahujeme vždy dostatečně vychladlý.

Pokud máme lyže naparafínované, musíme nejprve skluznici stáhnout akrylovou škrabkou. Parafín stahujeme vždy ve směru skluzu tak, abychom skluznici nepoškrábali. Raději více tahů a opatrněji než získáte postupně určitou rutinu. Žlábek lyží stáhneme škrabkou na drážky, doporučujeme buď víceúčelovou ( Swix je přikládá do každé krabičky s klisterem) nebo speciální škrabkou ve tvaru tužky. Nezapomeneme také stáhnout toutéž škrabkou hrany. tuzkaskrabkaPokud máme stažený parafín, skluznici vykartáčujeme . Máme –li tzv. kombi kartáč, kartáčujeme vždy bronzovým chlupem napřed ve směru skluzu. Kartáčování docílí odstranění přebytečného parafínu na skluznici, parafín , který se dostane do mikropórů skluznici dostatečně napustí a parafín v drážkách struktury čili na povrchu lyži naopak brzdí. Skluznice po správném kartáčování je vyleštěná tak, že se leskne a působí „mastným“ dojmem. Nikdy parafín neodstraňujeme pomocí smývače!!!! Skluznice se tím vysušuje a ztrácí potřebné vlastnosti. Nachytáme li do parafínu zejména při jarním lyžování špínu, je možné skluznici vyčistit teplým parafínem. Princip je založen na stahovaní parafínu, který je ještě teplý, optimální jsou spíše měkčí druhy. Stažením ještě teplého parafínu akrylovou škrabkou docílíme „vymývání“ skluznice včetně nachytaných nečistot.

Čistá a dostatečně mastná skluznice se nám poté odvděčí dobrým skluzem nejen na prvním sněhu. U klasických lyží ještě zbývá namazat stoupací vosky, ale o tom zase příště.

 
« Zpět


Diskuse: "Příprava lyží na první sníh"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.