Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

Struktury skluznic

23.11.2008, 11:38,

Abychom vás trochu navnadili s prvními vločkami sněhu, máme tu pro vás něco z přípravy lyží.Možná jste již někdy slyšeli o strukturách skluznic = kontaktní povrch mezi lyží a sněhem, ovlivňující skluzové vlastnosti lyží. Při skluzu dochází ke tření, které vzniká z toho, jak sněhové krystaly vytvářejí vodu, která vzlíná do struktury lyže.


Speciální struktury mohou toto tření zmírnit nebo mu dokonce úplně zabránit. Struktury skluznice se vytváří broušením kameny. Broušení kameny se provádí kvalifikovanými servismany.Dobře připravená struktura skluznice zaručuje lepší skluz lyže pro jednotlivé typy sněhu, větší trvanlivost naneseného parafínu a všeobecně delší životnost skluznice. V závodním lyžování se strukturám věnuje zvláštní pozornost. Struktur je celá řada, víceméně dle druhů sněhu.

Pokud opustíme vycizelované závodní lyžování, můžeme struktury rozdělit do tří skupin.

Obecné pravidlo:
Studený sníh / nový sníh: jemná struktura
Starý sníh / umělý sníh / vlhký sníh: středně hrubá struktura
Mokrý / hrubozrnný sníh: hrubá struktura

 

Pro výkonnostní lyžaře, kteří vlastní jedny lyže, existují universální struktury, které zaručují výborný skluz lyže při teplotách od -8 do +1°C a při běžných místních vlhkostních podmínkách pohybujících se okolo 70-95%. Pro ty, kteří mají dva páry na jednotlivý styl se používají většinou struktury na mokrý a prašanový sníh.Nejpoužívanější struktury:

"8" - velmi studený až přemrzlý prachový sníh -10 až -20°C

"9-6" - studený jemnozrnný prachový sníh -3 až -8°C

"9-6G - zmrzlý hrubozrnný až vlhký sníh okolo O°C nebo umělý sníh

"UNI" - velice používaná struktura s vysokým rozpětím od -8 do +1°C

"NM1" - velmi mokrý jarní sníh

 

Kromě strojových struktur existují ještě ruční strukturovače, ale to si necháme napříště….

 
« Zpět


Diskuse: "Struktury skluznic"
Datum: Jméno: Komentář:
21.04.2016, 18:18 Jiří Struktury běžek
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.