Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

Trénovat techniku v létě? V zimě jako když to najdeš

18.07.2011, 19:00,

Ačkoliv je léto v plném proudu, mnoho lidí se již občas přistihne, že se těší na zimu. A stesk se prohloubí poté, co si uvědomí, jak náročné jsou první zimní kilometry na běžkách věnovaných především technice. Než ji člověk vypiluje, aby se správně trefoval do odrazu či řádně držel rovnováhu, to je několik dlouhých hodin dřiny a odříkání. Není však nutné zoufat, už v létě si můžete udělat citelný náskok a v zimě si budete plácat po zádech...


Je několik metod, jak se v létě věnovat nácviku techniky. Postupně se krátce seznámíme s těmi nejužívanějšími.

 

Kolečkové lyže
Zřejmě nejpoužívanější jsou kolečkové lyže (kolce). Můžeme využívat jako kolce pro bruslení (skate), na nichž se naučíme přenášet váhu, řádně se svézt a pilovat tak rovnováhu i podpoříme sílu v pažích. Ti zdatnější mohou pro dokonalý nácvik techniky zapojit i jízdu bez holí.

Kolce na klasiku nejsou tak rozšířené, ale mohou nám dobře posloužit s nácvikem klasického stylu. Mají však oproti běžným lyžím tu nevýhodu, že nám nikdy nekloužou a odtraz na nich je vždy tutový, ať se odrážíme "až za ušima". Z tohoto pohledu je vhodné nácvik techniky na kolcích určených pro klasiku provádět vždy s lektorem a ideálně i v četně videokamery s následným rozborem techniky. Případně můžete využít naše kurzy cíleně věnované nácviku techniky na kolečkových lyžích, kde je videorozbor běžnou součástí.

 

Chůze s holemi
Občas se využívá i chůze s holemi, které však musí být o poznání kratší než běžné hole na klasiku. Chůze s holemi však neimituje odraz zcela přesně, vždy se odrážíme více vzadu, než při jízdě na lyžích. Proto se tato metoda využívá především pro silový trénink nohou s důrazem na správnou koordinaci pohybů.

 

"Sušení"
Záměrně používám tento výraz znamenající nácvik techniky na suchu. Takto můžete cvičit obě techniky. Klasický způsob běhu tak, že se postavíte do stoje jako byste jeli na jedné lyži, např. na pravé, levou ruku máte vpředu a pravou lehce vzadu (běžný lyžařský postoj při střídavém běhu). Dbáte na to, abyste měli pravou kyčel dostatečně natočenou dopředu a oproti tomu měli natočené dopředu i levé rameno. Postoj na chvíli uklidníte a poté rychle přeskočíte na druhou nohu, jako byste imitovali odraz. Současně s odrazem jde pravá ruka dopředu a levá ruka dozadu. Opět dbáte na to, aby byla dostatečně dopředu natočená tentokrát levá kyčel a pravé rameno. Zase postoj na levé noze uklidníte a poté opět přeskočíte na pravou nohu.
Sušení bruslařským stylem je obdobné, nicméně vyžaduje už oko zkušeného odborníka. I zde je kladen důraz na nácvik včasného odrazu, správné koordinace pohybu a uvědomnění si krajních pozic.
Rovnováhu je možné nacvičovat například na kladině, trámu či židli - postavíte se na jednu nohu a druhou komíháte dopředu a dozadu. Nacvičujete tak pocit postoje na jedné lyži a vštipujete si lepší rovnovážný pocit.

 

I v létě je možné lyžovat
A kdo patří mezi opravdové nedočkavce, může přes léto vyrazit do zasněženého tunelu v Oberhofu. Česká mužská reprezentace v běhu na lyžích se odsud právě vrátila. A my tam pořádámě kemp v září také. A v říjnu na něho navazujeme tradičně využívaným ledovcem na Dachsteinu, kde svého času lyžovávala v tomto období celá evropská lyžařská špička. Na těchto "snězích" si můžete dokonale osahat techniku, najezdit první kilometry v lehké intenzitě a prosinec již věnovat kvalitněji laděným tréninkům.

 
« Zpět


Diskuse: "Trénovat techniku v létě? V zimě jako když to najdeš"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.