Kontakty :

email :

skola@nyc-sport.cz

skolabezky@gmail.com

tel. 777 101 911

Dan Baran

Náš facebook klikněte..

  

  

Seznam akcí podzim a zima 2017/18

Nové termíny najdete na našich nových stránkách - klikněte zde:

Zmatek na MS v biatlonu - platí původní výsledky. Stíhačku vyhrál Björndalen

15.02.2009, 14:50,

 Neuvěřitelné zmatky provázely závěr dnešního stíhacího závodu biatlonistů na MS v Koreji. Z vítězství se radoval Nor Ole Einar Björndalen, ale rozhodčí mu dodatečně přidělili minutovou penalizaci za zkrácení tratě. Zlato v tu chvíli bral Rus Čudov. Poté ale po protestu několika výprav zasedla pětičlenná jury mezinárodní unie IBU a potvrdila původní výsledky.


Pětatřicetiletý Björndalen tak v korejském Pchjongčchangu získal už druhé zlato. Celkově dvanáctou nejcennější medailí ze světových šampionátů se dostal do čela historického medailového pořadí.

Norský vítěz sobotního sprintu dnes předvedl závod stylem start-cíl. Přestože na druhé a čtvrté střelecké položce dvakrát chyboval, do cíle si přivezl čtyřicetisekundový náskok na druhého Rusa Čudova.

Krátce po dojetí jury nečekaně oznámila, že si v úvodu nepovoleně zkrátil trať. Společně s dalšími jedenácti biatlonisty zamířil Björndalen na most překlenující trať směřující na střelnici, zatímco ostatní jej správně oběhli.

Následoval protest ruské výpravy, na jehož základě potrestala soutěžní jury zmíněnou dvanáctku závodníků minutovou penalizací, což výrazně zamíchalo pořadím.

Norského favorita to na několik desítek minut odsunulo z první pozice, rozhodčí dokonce uvažovali o diskvalifikaci. Vítězství na chvíli připadlo Čudovovi, jenž po přepočítání výsledků porazil Björndalena o 18,3 sekundy.

Před norského suveréna se v té době dostal také jeho krajan Os, který dnes vybojoval první seniorskou medaili v kariéře. Několik reprezentací v čele s Nory však podalo proti upraveným výsledkům protest a pětičlenná odvolací jury nakonec penalizaci zrušila.

Podle pravidel unie IBU totiž nemůže být závodník potrestán, pokud si nezkrátí trať tak, aby získal výhodu. "Na základě rozborů televizního záznamu jsme zjistili, že závodníci, kteří jeli přes most, nezískali výhodu, ale naopak ztratili dvě sekundy," vysvětlil na mimořádné tiskové konferenci viceprezident IBU a člen odvolací jury Ivor Lehoťan ze Slovenska.

Nejlepší z Čechů Michal Šlesingr, jenž před šampionátem prodělal virózu, navzdory pěti chybám na střelnici poskočil z 32. pozice po sprintu na solidní 19. místo.

"Na trati jsem se už netrápil jako v sobotu, kdy jsem měl krizi od samého startu. Trochu mě mrzí pět chyb ve střelbě, ale v tom větru se vlastně jednalo ještě o dobrý výsledek. Věřím, že se mi vrací forma a že ji zužitkuji ve vytrvalostním závodě," uvedl Šlesingr na svazovém webu.

Polepšil si také Zdeněk Vítek. Zkušený závodník se posunul z 50. příčky na 28., a pokud by zůstaly v platnosti penalizace, skončil by ještě o dvě pozice výše.

Stíhací závod naopak nevyšel Jaroslavu Soukupovi, jenž dojel se sedmi chybami osmačtyřicátý.

Trenér Vlastimil Vávra byl na rozdíl od sprintu s výkony svých svěřenců spokojený. "Za dnešní výsledky jsem moc rád. Michal se začíná rozjíždět a je vidět, že tvrdý podklad mu svědčí. Zdeněk jel dnes velmi dobře, první stojkou se sice protrápil, ale při druhé ukázal, že i tuto pozici zvládá. Před vytrvalostním závodem je to moc dobře. Věřím, že jej to povzbudí," prohlásil Vávra.

V pondělí je v Pchjongčchangu den volna, v úterý pokračuje mistrovství vytrvalostním závodem mužů na 20 km.

Výsledky stíhacího závodu mužů (12,5 km):
1. Björndalen 31:46,7 (4 tr. okruhy), 2. Čudov (Rus.) -41,7 (3), 3. Os (Nor.) -52,8 (3), 4. Sikora (Pol.) -1:33,4 (3), 5. Berger -1:52,9 (8), 6. Hanevold (oba Nor.) -2:06,9 (5), 7. Deryzemlja (Ukr.) -2:09,8 (4), 8. M. Fourcade (Fr.) -2:20,9 (4), 9. Rösch (Něm.) -2:29,2 (4), 10. S. Fourcade (Fr.) -2:31,7 (6), ...19. Šlesingr -4:06,5 (5), 28. Vítek -4:35,5 (5), 48. Soukup (všichni ČR) -6:15,6 (7).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 26 závodů):
1. Sikora 626, 2. Björndalen 570, 3. Svendsen (Nor.) 570, 4. Čudov 542, 5. Greis (Něm.) 473, 6. Bergman (Švéd.) 463, ...24. Šlesingr 221, 43. Vítek 100, 50. Soukup 80, 52. Holubec 78, 54. Dostál 76, 87. Moravec (všichni ČR) 9.


 

 
« Zpět


Diskuse: "Zmatek na MS v biatlonu - platí původní výsledky. Stíhačku vyhrál Björndalen"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře

Partneři :

 

Sponzoři :

 


 

 

Náš závodní tým :

 


.

Motto:

 

Běh na lyžích není sport. Je to smysl života. Jen v tomto sportu poznáte opravdové ticho přírody, krásu zimy a poletujícího sněhu, křupání zmrzlého prašanu, okouzlující západ slunce i jeho mrazivý východ. Poznáte sílu přátelství, utužíte kamarádství a seznámíte se s vlastními limity. Během na lyžích se vám otvírá nový svět. Buďte vítáni.